Krooniline gastriit ja toitumine 04.03.18 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere. Detsember 2017 diagnoosis gastroenteroloog mul kroonilise gastriidi, mille põhjustas helikobakter. Olen saanud ravi ning maovalude vastu võtnud Nexiumi. Kui küsisin nõu nii perearstilt kui ka gastroenetroloogilt, et kas kroonilise gastriidi puhul pean jälgima toitumist, et toetada mao taastumist, siis nende sõnul see oluline ei ole. ca 1 kuu peale Nexiumi kuuri lõpetamist, siiski uuesti tekkinud valud ja siit siis küsimus, kas saan ma siiski ise end aidata muutes toitumist? Milliseid toitaineid peaksin vältima ja mida sööma?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Väga konkreetseid toidusoovitusi gastriidile on raske anda. Gastriit võib olla nii üle- kui alahappeline ja siin on soovitused pisut erinevad. Samuti pole gastriidi leevendamiseks soovitatavatel võtetel alati kõigile ühesugune mõju. Kui kaebused on väga tugevad võib sobiva toitumismustri leidmiseks vaja minna välistamist ehk sis lülitate mõne toidugrupi täielikult või peaaegu täielikult oma menüüst mõneks ajaks välja ja hakkate vähehaaval tooteid tagasi tooma, jälgides enesetunnet.
Enamjaolt võiks sobida kerged püreesupid, erinevaid puu-ja köögiviljatoidud, hautatud või küpsetatud kujul. Piimatoodetet võiksid sobida pigem hapndatud ja fermenteeritud tooted, aga jälgige, kuidas teile endale tundub. Sageli ei sobi gastriidi korral leib, küll aga erinevad sepikud. Pigem ei sobi hapukapsas, oad-herned, tomat, toorsalatid, friikartulid, konservid, hapud ja vürtsikad toidud, gaseeritud joogid, vein, õlu, külm vesi, külm mahl. Süüa tuleb regulaarselt, vältimaks liiga pikki toidukordade vahesid ja mitte süües suuri portsjoneid.
Kui vaevused jäävad püsima, tasub tulla toitumisnõustamisele, et siis juba menüü konkreetsemalt üle vaadata ja sobivamaks muuta.
Parimatega,
dr. Ehala