punnkõht 22.05.14 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere. Olen mures oma kõhu pärast. Nimelt on mul juba varasest noorusest selline punnkõhu sündroom või kuidas öelda. Olen normaalkaalus oma pikkuse kohta (180 / 76), aga kuskilt on tekkinud see punnkõht ette. Muidu ma käin kõht sees ning see on automaatne mul ega pane ise tähelegi, aga kui lasen vabaks end, siis on korralik punu ees. Teen aktiivselt trenni nüüd ja olen mures kuna kõht ei taha väga ära kaduda. Muidugi enne trenni oli see ikka jube vaatepilt, sest kõht oli meeletult suureks läinud. Ma ei joo õlut üldse ega õgi teab mis magusat sisse nii, et sealt kaloreid tuleks. Peale söömist läheb ta veel rohkem punni. Võimalik, et on mingi maoprobleem kuna mul seedimine pole ka korras...gaasid on suht tihti ja möllab. Ma arvan, et asi tagapõhi on milleski sellises. Kui ma ei eksi, siis on sarnane probleem ka mu vennal. Äkki oskaksite nõu anda, et ma muretsema ei peaks nii palju.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Liigne gaaside teke võib soodustada "punnkõhu" teket ning kui sellega kaasnevad ka seedeprobleemid, siis soovitan nõu pidada perearstiga. Kõige esimese asjana soovitan vältida valgest jahust tooteid. Jälgige sedagi, kuidas teie seedimine reageerib erinevatele piimatoodetele. Toit olgu vedelikurikas. Pöörake tähelepanu sellele, kui kiiresti te sööte. Aeglustage söömistempot ning püüdke toidukorra ajal mitte juua. Kasu võib olla probiootikumidest ("kasulikest bakteritest"). Apteekides ja tervisepoodides on väga palju erinevaid tooteid: Beneflora, Erceflora, Lactoseven, jt. Pidage apteekriga nõu, millist toodet valida. Soovitan teha kuuri pigem väiksemate doosidega, aga pikaajaliselt (1-2 kuud), et soole mikrofloorat toetada.
Parimatega,
dr.Ehala