Liigsöömine 26.02.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, olen 16 aastane tüdruk. Probleem on söömisega. Ma kaalusin detsembri lõpus 58 kg, mis on minu arust normaalne, olen 169 cm. Kuid jaanuari alguses tuli mul suur isu süüa koguaeg, isegi täiesti täis kõhuga, sõin õhtuti enne magamaminekut vahepeal 4 saia ja muud. Veebruri alguseks olin 62-3 kg. Hakkasin lugema dieetidest (mitte sellistest, kus näljutatakse end), ning leidsin, et juua palju rohelist teed ning kui täis kõhuga isu tuleb midagi süüa, siis võiks võtta puuvilja. Ma üritan oma kaalu nüüd langetada, sest ühe kuuga tekkisid mul puusadele ikka parajad 'sangad'. Ning eriline spordiarmastaja ka pole. Tahaks teada, kui tõhus on roheline või punane tee kaalu langetamisel ning missuguseid reegleid veel järgida, sest olen üritanud võimalikult iga söögikorra kõrvale juua teed, et see kiirendaks ainevahetust.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Punasest-, rohelisest või mistahes muust teest pole abi kui selle kõrval ei muudeta muid toitumisharjumusi. Kaalutõusu põhjus polnud ju ainevahetuses, vaid ülesöömises. Siit tuleb ka alustada. Mis tingis (või tingib praegugi) ülesöömist: stress-pinged, ühekülgne toit, liigpikad söögikordade vahed, liigne kiirustamine, vm. Ja veel: liikuge! Tähtis pole ainult sportimine, vaid üldine füüsiline aktiivsus. Iga tehtud või tegemata jäetud samm loeb.
Heade soovidega, dr.Ehala