kolesterool ja kõrge vererõhk 23.05.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

tere. minu isa on 57 aastane. tal on kõrge vererõhk ja ka kolesterooliga probleemid. suitsetab, joob vahest ja korralikult ja ülekaalus on ka. dieeti ta keeldub pidamast ja meie nouandeid ei kuula. sporti ka ei tee. arsti juures on kaidud ja ta keeldub rohtusid votma kuna nende korvalnähe on soltuvus. ta kardab et peabki neid jääma votma. ta on neid umber 1,5 aastat votnud ja nüüd on paus olnud umbes 6 kuud ja ta tunneb ennast tunduvalt halvemalt kui enne. minu küsimus teile on et kas on selliseid toidulisandeid mida me saaksime isale toidu juurde lisada (pulbrilisel moel voi tablette) mis ei ole nii tugeva toimega kui arsti poolt kirjutatud rohud ja mis siiski kontrolliksid ta vererõhku ja kolesterooli. loodan et saate aidata kuna mure isa parast on juba suur ja ise ta sellest eriti ei hooli. kui akki saatsin küsimuse valele arstile akki soovitate kelle poole põõrduda. aitah teile. Murelik tütar.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Selliseid toidulisandeid pole ning kui teie isa soovib kõigi oma riskifaktoritega(suitsetamine, ülekaal, alkohol) siiski elada, on tema minimaalne panus oma tervisesse ravimite võtmine. Hindan teie muret oma isa pärast, kuid kui inimene ise enda eest hoolt kanda ei taha, ei saa seda keegi kõrvalt vägisi teha. Kõige suurem teene, mida saate teha, on panna isa aru saama, et oma eluviisi ja suhtumistega hävitab ta ennast ja lühendab oma eluiga. Kindlasti aitaks siin eluviiside muutmine, kuid seda peab soovima ka tema ning siis saate talle toeks olla.
Heade soovidega, dr.Ehala