genitaalherpes raseduse ajal 14.04.04 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Lugesin sellest portaalist, et olete selle ala spetsialist. Võib-olla leiate aega vastata minu küsimusee. Minu mure on järgmine: olen 27-aastane, 20 nädalat rase ning esimest korda elus lõi välja genitaalherpes. Läksin kohe järgmisel päeval arsti juurde.Arst tõdes, et tegu on tõepoolest herpesega, kuna mul on ühel suurel häbememokal sõrmesuuruselt villid välja löönud. Arst soovitas tupsutada ville briljantrohelisega. Vereproovi ega muud analüüsi mulle ei määratud. Olen nüüd palju selle kohta uurinunud ja lugenud ning päris hirmul, kuna väidetavalt on esmane nakkus raseduse ajal lootele väga ohtlik, võib tekitada ajukahjustusi, KNS kahjustusi ning isegi lapse invaliidistumist. Mida saaksin ma ise veel ette võtta? arst ütles, et see läheb ära ning muretsemiseks pole põhjust. Mida Teie arvate? See rasedus on meil väga-väga oodatud ning ei tahaks, et lapse tervis kuidagi ohtu satuks.

Ette tänades,
Eve Aava

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Lugupeetud Eve Aava,
Andmed loote infitseerumise kohta raseduse ajal on vastukäivad. Kui rasedal esinab raseduse esimesel või teisel trimestril genitaalherpese primaarne haigushoog, siis sõltub süsteemse ravi määramine/mittemääramine eelkõige patsiendi kliinilist leiust ja nõuab sageli viirusevastaste preparaatide manustamist kas suukaudu või intravenoosselt. Võimalik on vajadus kasutada viirusevastast supressioonravi raseduse viimase kuu ajal, et ära hoida vastssündinu nakatumine sünnituse ajal ema võimaliku retsidiivi puhul. (European STD Guidelines, lk.37-38, 2001)