Pilgu kontsentreerimine 14.03.07 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 17-aastane poeg kurdab, et tal on koolis probleeme tahvlile nägemisega.
Ta näeb küll kõike ja hästi, kuid selleks peab pikka aega pilku kontsentreerima (umbes minuti). Aga tunnis on ju vaja vaadata vihikusse-tahvlile- vihikusse. Taustinformatsiooniks nii palju, et noormees veedab palju aega arvuti taga. Siiani tal lühinägevust pole diagnoositud, kuigi mina kannan -prille, abikaasa +prille. Milles võiks probleem olla? Silmaarstile saime aja alles maikuu keskele.
Sama probleemi olen täheldanud ka enda juures, kuid minu elu see eriti ei sega. Olen 44-aastane, kannan -3 prille juba üle 30 aasta. Töö juures kasutan pidevalt arvutit. Lugeda näen veel korralikult (st. oma prillidega), aga peenemate asjade tegemiseks (niiti nõela silma) piilun prillide alt. Viimasel ajal ei saa enam televiisori ees näiteks lugeda ja siis kohe telerit vaadata. Subtiitreid lihtsalt ei näe. Kauem vaadates taastub nägemine. Kas ma peaksin ka enda jaoks silmaarstile aja võtma?
Tänan vastamast!

Arst vastas:

dr Tiia Jugaste

Oftalmoloog

Silmakeskus Laservisioon

Noormehele on prille vaja.Kui maikuuni oodata ei soovi , võite minna ka prillipoodi nägemist kontrollima.

Teil toimuvad nägemises eale vastavad muutused - need, kes varem prille ei kandnud, hakkavad üle 40 vanustena lugemisprille vajama, Teie aga vajate väiksemat miinusprilli lähedale vaatamiseks, sest akommodatsioonivõime vananedes väheneb.Vajate progressiivklaasiga prille, kus ülemine osa oleks kaugele vaatamisek ja alumine osa lugemiseks.Ka selle probleemi lahendab prillipood, kus on selleks spetsiaalne inimene - optometrist.