silmahaigused, valgussähvatused silmas 27.01.04 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Olen 60 a naine, u 10 aastat olen tarvitanud kõrgvererõhu ravimit Adalat Oros.
Paar nädalat on minu vasaku silma välimises nurgas toimunud valgussähvatusi. Need toimuvad peamiselt hämaras või pimedas kui kuskilt paistab veel valgust või valgusallikaid, näiteks bussiga sõites hommiku- või õhtuhämaruses liikuvad linnatuled, autode tuled jms. Silmast käib läbi kerge võbin ja korduvad sähvatused põhjustavad silma veejooksmist. Täisvalguses ei ole neid sähvatusi ja silm oleks nagu rahulik.
Olen lugenud, et valgussähvatused viitavad silma võrkkesta irdumisele. Peale selle olen täheldanud vasaku silma klaaskeha hägustumist, silma ees ujuvad mustad täpid ja vasakus silmanurgas "tahmanarmad", mis olevat ohutud.
Lasksin kontrollida silmapõhja, kuid ei leitud midagi erilist. Silmarõhud 15 mmHg. Määrati 2 nädalane säästev reziim ja muud ei midagi. Kuid mulle tundub, et need nähud järjest süvenevad.
Mis võivad olla selle nähtuse põhjused? Olen nõutu ja ei tea mida teha. Kas seda saab ravida?

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Kui silmapõhjud on kontrollitud võrkkesta irdumise suhtes, siis jääb selliste nähtuste põhjuseks võrkkesta veresoonte skleroosist tingitud verevarustushäire, mis vererõhu tõusu/languse tingimustes tekitab võrkkesta ärritust ja see omakorda valgussähvatusi. Sellisel juhul nähud mõne aja möödudes nagu kaovad. Üldiselt võiks vererõhku kontrollida.