nuvaring 13.12.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Apteeker väljastas nuvaringi 6 kuu annuse, öeldes, et kui säilitada külmkapis ei juhtu midagi. aga pakendil on kirjas, et peale apteegist väljastamist on see kasutuskõlblik 4 kuud...Külmkappi panin u. 30 min. peale apteegist väljastamist.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Siinkohal on küsimus selles, et tootja ei taha (ja keegi ei saa ka) vastutada kodus säilitamise eest. Nuvaring on uus asi ja mine tea, äkki mõni rasestub siiski.
On selge, et apteek suudab tagada (ja garanteerida seda tootjale) täpselt nõuetekohase temperatuurivahemiku pikemaajaliseks säilitamiseks, tavainimene mitte. See on tavaliselt külmkapi ülemises osas ja seda peab kinnitama termomeeter sealsamas, mille näidud kontrollitakse iga päev. Samuti ei saa keegi teada kaua see käekotis on enne kodusesse külmikusse jõudmist. Apteeki jõuab ravim spetsiaalses termoses kus on sees külmaaku. Ehk kui olete endas kindel (pool tundi ei ole pikk aeg transpordiks), siis toime säilimise eest üle 4 kuu karta pole vaja, aga keegi ei vastuta peale teie enese (kui rasestute, aga mis tragöödia see ikka negatiivse iibega riigis oleks).
Pakendi infolehel on tekst:
Enne pakendi apteegist väljastamist: 2 aastat, hoida temperatuuril 2...8 ºC. Pakendi väljastamisel: Pakendi apteegist väljastaja kirjutab väljastamise kuupäeva karbile. Rõngast ei tohi paigaldada pärast kõlblikkusaja lõppemist või mitte hiljem kui 4 kuud pärast pakendi väljastamist apteegist, vastavalt sellele, kumb saabub varem.
Pärast pakendi apteegist väljastamist: 4 kuud, hoida temperatuuril kuni 30 ºC.

Muidugi, rida-realt toimides oleks õige kolmas retsept tagavaraks jätta.

Kalle Kurvits