Vahekord 26.01.23 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Vastus eelmisele kirjale. Üsna keeruline vastus, aga sain vist aru.
Teemaks oli vahekorras olemine , kas siis ilma päevadeta või siis kui päevad on. Enne päevi on siis ohutum olla vahekorras. Päevad kestavad tavaliselt 5 päeva, esimesed 3 on kõige intensiivsema verega, teised 2 päeva juba vähem. Mees mul räägib, et siis kui päevi üldse ei ole, siis võib ilma kondoomita teha, midagi ei juhtu, rasedaks ei jää. Ainult siis kui päevad siis võib rasestuda. Küsimus selles, et kas võiks ka ilma kondoomita teha, lasta mulle seda sisse ja ma ei rasestu? (siis kui päevi ei ole). Või nii see ei ole? Siiani olema ikka kondoomiga teinud. Täna hakkasid päevad.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 30-aastane

Veelkord: rasestumise eelduseks on ovulatsioonide toimumine!
Kui ovulatsioon on toimunud, siis selles menstruaaltsüklis ei ole rasestumine enam võimalik. Ovulatsioonid toimuvad enamasti ~12-14-16 päeva enne oodatavat menstruatsiooni. Oluline on menstruaaltsükli pikkus, mis algab menstruatsiooni 1. päevast ja lõpeb siis, kui algab uus menstruatsioon. Normiks on 21-28-35 päeva.
Ovulatsioone saab määrata apteegi käsimüügi testidega, viljakusmonitoriga jms.
Seetõttu päevad enne menstruatsiooni peaks olema rasestumise suhtes nn "ohutud".
Küll aga jääb arusaamatuks tõsiasi, et kui soovite rasedusest hoiduda, siis miks te ei kasuta kaasaegseid rasedusvastaseid vahendeid? Kasutage alati vähemalt kondoomi, sest siis on ka osaline kaitse suguhaiguste eest.
Mehe räägitu ei ole akadeemiline ega ka tõsi. Igas naistenõuandlas on olemas sotsiaalnõustajad, psühholoogid, kriisinõustajad, kui vajate abi ja enamat selgitust.
Menstruatsiooni ajal ei soovitata vahekorras olla suguhaiguste jm haiguste kiirema leviku tõttu, n endometrioos jms.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7