Rasedus ja saun 12.06.22 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere. Olen 8 nädalat rase ning võtan raseduse säilitamiseks progesterooni. Samuti avastati mul lootemuna kõrval hematoom.
Küsimus on saunas käimise kohta. Olen eluaeg olnud pigem suur saunataja (Soome saun) ning sai ka lähipäevil laval istutud, kuskil 30min. Nüüd aga loen, et vähemalt esimese trimestri ajal ei tohiks üldse saunas käia, et võib mingeid defekte tekitada või üldse katkemist ja nüüd on hirm sees. Saan aru, et sauna siis tuleks pigem siiski vältida?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 27-aastane

Kas tegemist on esimese oodatava sünnitusega?
Eesti Naistearstide Seltsi uues ravijuhendis on toodud soovitused, mida saab lugeda:
https://www.ens.ee/ravijuhendid/synnitusabi/raseduse-jaelgimise-juhend/download
RASEDUSE JÄLGIMISE JUHEND 5.9. Saun, juuksehooldus ja iluprotseduurid
Ema hüpertermia vararaseduse ajal on seotud sagedasema neuraaltoru defektide esinemisega
lootel (B). Saunas ja soojas vannis käimine ei ole seotud suurema riskiga rasedustüsistuste
tekkimiseks (C). Ultraviolettkiirgus võib soodustada pigmentatsiooni, mida tuleb arvestada nii
loomuliku kui tehisliku ultraviolettkiirguse korral.

Rasedusi ja sünnitusi on kaasajal naise elus harva, seetõttu ekstreemsused ei ole soovitavad. Tavapärane termin on raseda režiim. Möödunut ei saa muuta, mure ei aita, muretseda liigselt ei ole arukas. Küll aga ühekordsed sündmused suuri muutusi ei põhjusta.
Soovi korral võib alati pöörduda ultraheliuuringute eraarstile dr Šois.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7