rasedusaegne toitumine 06.09.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Millistes toidu´ainetes on foolhapet,B vitamiine,rauda,kaltsiumi ja teisi selliseid vitamiine ,mille tarbimine on raseduse ajal hädavajalik ja millistes kogustes.Arst määras mulle spets vitamiinid,kuid olen nendele kapslitele allergiline.Mida teha,äkki saan kapslite söömise asemel vajalikud vitamiinid toitust kätte.Ootan Teie arvamust!Aitäh!

Pille

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Kallis Pille.

Kui Te olete terve ja igakülgselt toituv noor naine, ei vajagi Te vitamiinipreparaate. Inimesel on organismis nn vitamiini varud, mille kasutamine on võimalik 2 nädalast kuni aastani. Seega, kui sööte nii taimset kui loomset toitu ,ei tohiks muretsemiseks põhjust olla. Küll on aga rasedatel suurenenud raua ja kaltsiumi vajadus. Kui vereanalüüs näitab, et vajate hemoglobiini tõstmiseks rauatablette , tuleks neid kindlasti kasutada. Apteekides on neid erinevatelt firmadelt erinevate hindadega, mõned sisaldavad ka teisi mikroelemente. Kaltsiumi kasutamine on rasedatel igati soovitav, eriti kui päevane piima(toodete) tarbimine jääb alla 3-4 klaasi. Soovitavalt tuleks valida kaltsium koos D vitamiiniga, nii on imendumine paremini kindlustatud.

Lisan siiski Teie soovil mõnede vitamiinide ja mineraalide allikad.

B 12 :verivorst, maks, tailiha, juust, pärm

C : kibuvitsamarjad, jõhvikas, kapsas, paprika, tsitruselised

kaltsium : piim, juust, lehtsalat, kuivatatud oad

foolhape: maks , neerud, pärm , rohelised köögiviljad

Lugupidamisega Aire Sekavin