Isiksusehäirega inimesega suhtlemine nii et ise terveks jääks 20.02.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Palun nõu kuidas suhelda (nartsissistliku) isiksusehäirega isikuga (diagnoositud piiripealne, haiguskriitika puudub) nii, et oma mõistust ei kaotaks. Minule on isik pojapoja ema (ei ela koos lapse isaga). Kuna asi on üsna värske - laps 3 kuud siis ka sellel tasandil suhtlemine on algjärgus. Olen valmis lapselast hoidma ja selles osas temaga suhtlema aga ta oskab teha selle raskeks. Saan sõnumeid oma poja kohta, mis minu andmetel ei vasta täies osas tõele ja on teda halvustavad. Tema ootus ja eesmärk on ilmselt minu ja poja suhteid halvendada (kompromiteerib ja terrosriseerib poega niikuinii). Kas on mingid võtted mida ta - peale tema peas oleva agenda- ka aksepteerib? Kas on olemas tugigruppi sellise isiksusehäirega inimeste lähedastele?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Nartsisslik isik soovib/vajab tähelepanu, kiitust, tunnustust. Seda talle siis pakkuda.
Päevik - oma "tublid" mõtted/teod päevikusse kirja. Suhtlemisel rajajooned kindlalt paika panna.
Kehaliste ja vaimsete pingete maandamise harjutused.
Kui käitumine liigselt stressirohke, siis kehaline aktiivsus, harjutused. vt varasemad soovituased.
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet