Somatoformne häire 27.12.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

alates 2016 on olnud depressioon, diagnoositi 2020. alates 2018a tekkisid traumajärgselt alaseljavalud kiirgumisega mõlema jala põlveni, mis on igapäevased. Selg on ka katsudes väga valulik, mitte ainult istudes või liikudes. Olen käinud paljude arstide juures, antud hetkel 100%-line diagnoos teadmata, uuringud jätkuvad. Käisin perearsti asendaja juures, kes peale tund aega peenestamist ütles mulle läbi lillede, et see valu on ainult mu peas ning antud visiidi epikriisis panigi diagnoosiks somatoformse häire. Antud hetkel tundub, et arstid näevad süsteemist depressiooni diagnoosi ja ei vaevugi mind lõpuni ära kuulama, vaid lükkavad kõik depressiooni ja ärevushäirete kaela. Kui katsudes on füüsiliselt nimmepiirkonnas valutorkeid tunda ja valu ka stressivabal perioodil kuskile ei kao ega paremaks lähe, siis kas tõepoolest on võimalik, et tegemist on somatoformse häirega?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

2018 traumajärgselt valud. See on esmatasand - trauma jääknähud, kaasnevad valud-häired. sellega tegeleda.
Valudega mure (teadmatus, kuidas edasi oma keha ja valu mõjutada, parandada). Siit mure ja depressioon (täiesti inimlik. Depressioon on ja sellega tegelemine (muremägede vähendamine) on vajalik. Need oleksid kaks olulist mastipuud, mille
abil tervist tugevdada.
Jüri O.-M. Ennet