Ebaõnnestumine ja probleemid vaimse töö tegemisega 28.01.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Otsin abi endale. Probleemiks on see, et on raske vaimsele tööle keskenduda ja rahulik olla. On rahutus, paanikatunne, ärevus, ebakindlus, ebaturvalisus ja tunne, et polegi mõtet teha midagi. Normaalne elu on häiritud. Sisemine rahu on kadunud seoses ebaõnnestumisega ja pettumisega elus. Viimased kaks on tekkinud eraelulistest ja tööelu puudutavatest probleemidest. Enamus olulisi asju on alt vedanud – lähedased, tuttavad. Eraeluliselt olen üksik inimene, pole peale kahe pensioniealise lähisugulase kedagi teist ja kuna tööalaselt on probleeme siis ei suudagi peast saada seda mõtet, et jäängi üksi. Olen tööalaselt palju pingutanud aga sellega pole kahjuks mingit edasiminekut minu elus saabunud. Probleem on ka elukohaga. Kõik probleemid käivad üle pea ja muudkui süvenevad. Kuna perekondlikult olen vallaline ja endaealisi sugulasi pole kunagi olnudki, siis tunnen ennast eikellegina. Kunagi pole lähikondseid kellega saaks vabalt suhelda, kellega koos oleks huvitav või kellega koos oleks midagi teha või lihtsalt tore olla. Pigem domineerib tunne, et lähedastele olen lihtsalt nende enda nn heaoluprojekt. Suurt sõpruskonda pole mul kunagi olnud ja kunagised vähesed sõbrad elavad oma elu. Mõni neist on selline kellega tunnen erimeelsust ja ei tahagi nendega enam kokku puutuda. Mul pole vist kunagi ühtegi tõeliselt head sõpra või tõeliselt lähedast inimest, keda saanuks 100% usaldada, olnud. Hing on kuidagi tühi. Elu läheb edasi ja kõik jääb järjest tühjemaks. Kunagised eesmärgid ja soovid ei täitugi kunagi. Mingeid sõltuvusprobleeme ei ole kunagi olnud.
Kas AD’st oleks abi, et olla rahulikum? Kas selle murega on võimalik pöörduda kuhugi, et mingeidki nõuandeid saada?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lahendused leiate raamatust Ennet Psühhiaater. Probleemi-häire areng on:
1) tundeelu häired,
2) psüühika-,
3) somaatika-,
4) sotsiaalse elu häired ja
5 väärtushinnangud.
See jada on hierahiline s.o. iga järgmine sisaldab jätkuvalt ka alumiste "kihtide" häireid.
Ravi ja tervenemine käib vastupidist jada:
1) sotsiaalne elukorraldus,
2) somaatilised probleemid,
3) psüühika,
4) hingeelu,
5) väärtushinnangute korrektuur-uuenemine,
Kui me väärtushinnanguid ei muuda, siis jätame olulise ja vajaliku ravitasandi kasutamata. Aga seda ei tuhi lubada.
Seega muudatused-muutmisel viiel tasandil.
vt. rmt.
Vt ka varasemaid soovitusi kliinik.ee-st.
Jüri O.-M. Ennet