Ärevus, paanikahäire, depresioon 13.02.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Minu depressioon ja sellega kaasnev algas kuskil 6 aastat tagasi. Lõi välja peale pikaajalaist kanepi suitsetamisest. Oli selline tunne et jäingi nagu selle kanepi mõju alla. Ootasin kuskil kuu aega üle ei läinud. Ja otsustasin psühhiaatri juurde minna. Arsti ütles et mul paanikahäire, ärevushäire ja depressioon. Kirjutas mulle välja ASENTRA 100mg 1 tablett päevas ja õhtul AMITRIPTYLINE NYCOMED 25mg 1 tablett. Sõin neid rohte kuskil 3-4 kuud ja lõpetasin ise ära kuna tundsin et ärevust ja paanikat esineb harva. Et saan ise hakkama kõige sellega. Ja nüüd on sellest 2 aastat möödas.

Ja nüüd 2 aastat tagasi üks õhtu käis lihtsalt mingi surin üle keha ja ärevus ja paanika lõid minu kehasse tagasi. Ja mõtlesin et lähen magama ja kui hommikul ärkan on kõik korras. Aga juhtus see et jäin magama ja olin õrnas unes ja nägin unenägusi ja hommikul oli kõik meeles. Sai kohe arstile helistatud ja räägitud sellest probleemist ja öeldud et ise lõpetasin ära ja et paanika ja ärevushäire on tagasi. Ütles et ise lõpetasin 2 aastat tagasi rohu võtmise ära. Arst ütles et on ohtlik nii ise ära lõpetada. Ja kirjutas samad rohud välja mis varem söönud olin. Olen nüüd ilusti 2 kuud võtnud rohte. Paanikahäiret on harva ärevust on hommikul päeval mõned korrad ja õhtul ka.Kuigi kõik on hästi ma ei saa kurta millegi üle. Hea naine on minu kõrval ja koeraga käin kõnnin peale tööpäeva 15 000-30 000 sammu päevas + töö juures . Ja tegelen motospordiga. Tööl on pingeline aga selle kohta mõtlen nii et kellel poleks.

Küsimus : Oleks selles kuidas saaks aju tegevust maha rahustada et pidevalt ei mõtleks igat asja läbi.
Enne ärevuse ja paanika tulekut oli nii et aju puhkas ja kui mõtlesin siis mõtlesin mitte nii nagu prgu et mõte jookseb koguaeg seinast seina. Aga 2kuud tagasi oli päris hull nüüd on natuke rahulikumaks läinud.

Ja teine probleem kõige suurem probleem on selline et magama jään ilusti kui voodi lähen aga ärkan öösel 4-5 üles teen korra silmad lahti ja jään uuesti magama ja hakkan unenägusi nägema. Ja peale seda ärkan uuesti üles 6-7 vahel oma unenägude pärast ja jään uuesti magama ja näen unenägusi kuni äratuskellani. Ja siis hommikul ärkan koos ärevuse ja väsinuna. Kuidas saada nii et ei oleks katkendlik und ja unenägusi mäletaks vähem.

Tean et rohud on mind aidanud kõvasti et uuesti sellest välja tulla. Esimesed 2 nädalat oli raske ja oli selline tunne et oled koguaeg 39 palaviku all. Praegu ka vahel selline tunne. Aga nüüd tunnen vahel õnnetunnet ja tahet midagi teha ja kui ärevus tuleb siis kaob kõik ja on palaviku tunne aga palaviku pole. Ja vahel on suured magusaisud ja kehakaal hakkas kõvasti langema peale rohu söömist 10kg

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Koostöö raviarstiga.
Kuu aja möödudes läheksin ühe ravimi peale ja siis nädala kahe-kolme möödudes jääks ka teine ära.
Muid kehalise aktiivsuse tegevusi jätkake.
Soojad joogid (neelamine) rahustab, soe dušš õhtul (või jalavann) rahustab. Minu Palve-harjutus (vt varasemad Enneti palve esimene samm) tehke koos ravimi võtmisega - kujuneb tingitus (tingrefleks) ja hiljem (kui ravimit enam ei võta) harjutust tehes organism reageerib nagu saaks ka ravimit. Vastavad retseptorid närvisüsteemis olemas. Rohu võtmisel ravim mõjutab neid retseptoreid, hiljem juba Palve-harjutus.
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet