Sundmõtted 11.06.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas see on tavaline, et sundmõtted hakkavad ka segama und? Ehk hirmud tulevad unenägudesse?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimesel on häid ja on halvemaid mõtteid. Seega - on ka sundmõtteid väga laia skaalaga.
Sundmõte tuleb pähe vastu tahet, kordub, kordub iseeneslikult, sellega kaasneb ebamugav emotsioon, sellega kaasneb ka vaimne-, kehaline- ja ka sotsiaalne reaktsioon. Järelikult - mõjutatud saab olla ka uni ning unenäod.

1) Kui nüüd sisepingetest vabaneda (sport, kehaline aktiivsus, meri-ujumine, saun, psühho-regulatsioon, kaunid kunstid jms. mis sulle meeldib, siis nende sundmõtete tekke võimalused alanevad.
2) Kui nüüd kehaliselt end tugevdada, siis - Terves kehas terve vaim (ka terved mõtted ja kaunid unenäod).
3) vt unega seonduvaid soovitusi ja vaata ka sundhirme ning selle valdkonna soovitusi.
Leiad endale sobilikud harjutused ja siis tegutse.
4) Päevik oluline, et kõik oleks plaanipärane, sihipärane.
5) Apteegist saad rahustavat teed, saad ka und soodustavat rohtu - Melatoniin.
Igast murest saab üle, saad ka sellest!
6) Koostöö arstiga tuleb suuresti kasuks.
Jüri O.-M. Ennet