Negatiivne suhtumine - haiguste alus? 16.03.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun Teie poole enda probleemiga. Olen 16aastane neiu ja muret tekitab viimasel ajal mu hingamine. Tunnen, et kontrollin liialt oma hingamist ja õhku jääb väheks(ei ole suitsetaja ega ei joo üldse). Kogesin ka imeväikeste pingutustega kaasnevat südamekloppimist; see aga möödus ega pole enam kordunud. Aga hingamisraskused on siiski alles. Kuigi, nädalal, mil käisin suure koormusega trennis, mu teadvelolek hingamisest vähenes ja õhupuudust ei täheldanud. Nüüd, kus ma enam ei treeni, on see tunne siiski tagasi. Selline õhupuudustunne on olnud juba 3 nädalat, pole muutunud. Muid vaegusi (kaalukaotus, isutus, kahvatus, valud rindkeres,...) ei ole.
Olen ekstreemne muretseja - viimased 2 aastat on mul endavanuse kohta olnud väga palju erinevaid muresid : ei jõua ära lugedagi neid kordi, mil olen pidanud minema röntgenisse, andma vere- või uriiniprobleeme või külastama eriarste. Ma olen iga haigusega paaniliselt kartnud, et mul on kallal mõni eluohtlik tõbi (nagu näiteks kasvajad vms). Samuti olen ülimalt kimpus enesehinnangu ja suhtumisega. Mul on olemas armastav pere ja vahvad sõbrad, kuid ma ei suuda sellegi poolest positiivsemalt ellu suhtuda. Sest nii kui ilmneb (viimasel ajal sagedasti) mõni tervisemure, on must masendus ja hirm jälle peal. Olen korduvalt rääkinud oma pere ja sõpradega, aga pärast nii paljusid haigusi ei usu nad enam, et mul on midagi tõisist viga. Ise ma selles nii veendunud ei oleks.

Kas võib olla võimalik, et kõik minu tervisemurede põhjuseks on minu negatiivne suhtumine endasse?

Oleksin abi eest siiralt tänulik!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Oled analüüse andnud, näitajad korras - keha terve. Oled hingeline ja seetõttu võtad mõned asjad liiga südamesse ja mõtetesse. Sellest saad jagu!
1) Käi jalutamas või siis treeningutel, aga koormus olgu optimaalne (alla maksimaalse).
2) Piisav une-aeg ja unerežiim on vajalik.
3) Tee minu Palveharjutust - maandab sisepingeid, parandab mõttetööd, annab sisemist rahu ja enesekindlust.
4) Räägi kodustega toetage üksmeeles üksteist. Suhtle sõpradega.
5) Naerata - Mona-Linda naeratus - ja elurõõmu tuleb hulgi juurde sulle ja kaaslastele.
6) Tee minu Palve (vt otsinguga Enneti Palve) esimest sammu. Teen seda aastakümneid ja see toimib hästi.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet