Väsimus 17.11.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Käin ametikoolis, kuid tunnen, et ei tule õppetööga toime. Tunnen alatasa väsimust, loengutes on raske keskenduda, hommikuti on väga raske ja ebameeldiv üles tõusta, et kella poole üheksaks kooli jõuda ja peale koolipäeva, mis lõppeb kell 16.45 või hiljem, tahaks koju jõudes ainult horisontaalses asendis olla, puhata, magada paar tunnikest. Nii ma olen ka teinud, kuid kui ärkan, olen veel väsinum kui ennem ning täielikult ärkamine võtab aega. Kui ma ei maga ega tukasta üldse, siis on võimatu õppimisega tegeleda, sest võiksin kasvõi laua taga istudes magama jääda. Raske on ennast motiveerida koduseid töid tegema, selleks pean ennast sundima. Koduse töö tegemise ajal on mõtted pidevalt mujal ja tahaks hoopis millegi muuga tegeleda ja sageli tegelengi millegi muuga. Kodused tööd olen siiamaani saanud tehtud suurte pingutustega ja sageli kannatab nende kvaliteet. Lisaks olen pidanud ka tervet õppeainet käima järgi vastamas, sest arvestus esimesel korral ebaõnnestunud. Tunnen, et olen sellest olukorrast niivõrd väsinud ja tüdinenud. Lisan, et ma ei käi kooli kõrvalt tööl, olen olnud karskete eluviisidega terve oma elu ja ka praegu, toitun tervislikult ning mingeid terviseprobleeme ei tea endal olevat. Liigun vähe, sest pimiedl ajal ei taha eriti õues olla. Mida ma peaksin tegema?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Perearst ja tervise üldandmed kontrollida.
2) Kindel töö- ja puhkerežiim. Piisav une kestvus ja päeva toimingutes tähtsuse järjekord. (kõike ja korraga ju mitte keegi ei jõua).
3) Minu Palve (vt eelnevast otsinguga): parandab aju verevarustust (seega õppimisvõimet) ja vabastab liigsest sisepingest. Teha mitmeid kordi päevas, kindlasti õhtul, et päevapingetest vabaneda.
4) Tervislikud eluviisid - iga tera tervise varasalve on kasuks.
5) Jaheda veega näo "ergutamine" on kasuks silmadele, kasuks õppimisele.
6) Kooli võtta Rõõmuga, mitte "koolitüdruku" mentaliteediga. Õpite endale ja rõõmuga. Vajadusel küsida julgelt ja korduvalt Õpetajalt - tema ju ka õpiprotsessi osaline.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet