Kust alates on alkohoolik? 02.03.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, lugesin siin ajaviiteks Teie vastuseid küsimustele ja jäi silma 17.02 vastus ühele naisele, kes kirjutas, et kord-kaks nädalas joob pool pudelit veini ja kord-kaks kuus joob end täis. Vastasite talle, et ta on alkohoolik. Ma vist päris nii palju ei joo, eriti mis puudutab seda täis joomist, seda juhtub umbes 7-8 korda aastas umbkaudu, aga väiksemaid koguseid manustan teinekord küll sama sageli nagu too teine daam. Sellegipoolest pole kunagi mõelnudki, et see oleks mingi probleem.

Küsimus: kas on võimalik koguseliselt määratleda, kust alates on tegu sõltuvusega? Või saab seda teha ainult psühholoogilistest kriteeriumidest lähtuvalt, st et mis ühele liig, teist veel ei murra?

Lisan veel, et "mälukasse" juua pole mul end õnnestunud elus mitte kordagi. Selleks asub minu organism liigse alkoholiga liiga leppimatusse võitlusse ehk siis väljastab selle (kui viisakalt väljenduda).

Kõike head soovides

üks enda arvates mitte-alkohoolik

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alkoholi kogus, kangus, joomistempo ühelt poolt ning jooja sugu, noorus, kehaline-vaimne tervis, toitumus, väsimus jne teiselt poolt määravad ära alkoholi kontsentratsiooni veres ning sellest tuleneva mõju inimesele.Vastava nomogrammi selle määramiseks saatsin ka kliinik ee-le.Küsige! Seega - joobe määramiseks on mõõtkava olemas, otsustav (ekspertiisidel, näiteks) on ikkagi kliinik. Kui inimene põõrdub tohtri poole, seega on tal mure, on probleeme. Kuritarvitamise puhul on tekitatud kahju tervisele. Sõltuvuse korral on psüühiline/kehaline tung alko järele - alko ei jäta ükskõikseks. Tarvitatud kogused on suured (mõõtühikuks pudel, mitte pits). Pohmakas ja probleemid kodus-tööl. Juba nn täisjoomine on kurjast. Kainust soovides Jüri O.-M: Ennet