kuidas aidata haiget, kellel on abasaans epilepsia? 27.01.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

33-aastane ema põeb absaans epilepsiat, mis takistab oluliselt tema toimetulekut eluga. Tal on kaks last (13 ja 4 aastane). Ema on pidevalt äärmiselt väsinud, kergesti ärrituv ja lastega tegelemisel süsteemitu. Ta küll püüab, kuid lastel on teda kerge rivist välja lüüa (väiksem laps on hüperaktiivne ja käitumishäiretega). Järgneb kaos: karjumine laste peale mõttetutes olukordades, hüsteeria, et ta enam ei suuda ja lahinal nutmine. On ka paremaid päevi, kuid tegelik tegelemine lastega on meie, vanaema ja vanaisa õlul.
Olen andnud tütrele sageli nädal ja rohkemgi aega rahunemiseks meie ühes teises kodus ja nii pea iga kuu, kuid ei aita. Lõpuks olen siiski ka korduvalt öelnud, et võtku end kokku. Olen ju praegu küll täiesti võimeline lapsi ise kasvatama, kuid lastel on ju TEDA vaja. Ja kuniks mindki.
Oma elus on ta langetanud nii palju valesid otsuseid, et olen hakanud kartma, et ehk on tal lisaks epilepsiale ka mingi vaimne häire.
Nüüd küsimus.
Kas oleks õigem, et annaksin endast kõik, kuniks mul jõudu on ja laseksin tütrel vähemalt lastekasvatuse raskustest vaba olla ja koguni suurema osa ajast üksi elada? Või toetada teda püüus lastega tegeleda ka siis, kui ta psüühiliselt on tegelikult kokku varisenud.
Lisaks. Kord varem sai ta raviks Orfiriili, kuid selgus, et selle rea preparaadid põhjustavad tal hallukaid, mis kadusid selle ravimi võtmise katkestamisel.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Neid absaanse jt epileptilisi sündroome uurib ja ravib neuroloog - tehakse vajalikud aju-uuringud ning antakse sellest tulenevalt vajalikud ravimid jt soovitused.
Seega - neuroloogi jutule. EP ravimeid palju, Orfiril vaid üks paljudest.
Korralik puhkus ja terved eluviisid - alati kasulikud.
TV vaatamisega mitte liialdada - nö virvendused silme ees loovad fooni epileptiliste häirete ilmnemiseks.
Alkoholile täielik keeld.
Kõik rahustavad harjutused on väga kasulikud. (vt varasemaid soovitusi)
Koostöö Lapse ja Lastelastega - suurepärane.
Kannatlikkust ja rõõmsat meelt soovides,
Jüri O.-M. Ennet