Kanepi sõltuvus 17.11.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Mul on kanepi sõltuvus. Suitsetan peaaegu igal nädalavahetusel mõned päevad järjest, ei saa keelduda kui sõbrad pakkuvad, vahepeal hankin ise. Peale suitsetamist tunnen ennast suurepäraselt - eufooria, lõdvestus, rahu, hea tuju, tahan inimestega vestelda ja koos olla (muidu eriti soovi ei ole), suurenatud motivatsioon - soovin asju teha (kas või korda korteris), loomingulise aktiivsuse tõus (teen õlimaalid), on palju häid ideeid jne. Kuid halveneb keskedumisvõime ja lühiajaline mälu. Kui teen pausi siis aga tuleb kohutav depression, unitus, madal energia, apaatia, jälle halb keskendumisvõime ja see kestab päris kaua - mittu nädalat. Kui teen pikkemad pausid - mittu kuud näiteks, siis seisund enam vähem pareneb, kuid madal energia tase ikkagi säilib, motivatsioon jääbki madalaks, eriti midagi ei rõõmusta.
Kas on võimalik et mul on depression mida ma katsun kanepiga iseseisvalt ravida? Äkki on on mõttet mingit ravimit võtta, et vähendada negatiivsed effektid kui ma kanepi suitsetamisest loobun ja peale abstinentssündromi akuutse faasi lõppu depressiooni vastu? Soovin olla õnnelikuks ilma narkootikumiteta.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sõltuvusainete toimedünaamika:
esimene etapp - ainest (+)märgiliste elamuste saamine;
teine etapp - annused-sagedused suurenevad, et seda (+)märki saada;
kolmas etapp - tekivad "pohmakad" e ärajäämanähud (halb enesetunne, (-)märgilised elamused. Ainet hakatase võtma selleks, et (-) august välja saada.
Aga inimestel erinevad kehalised-vaimsed võimed-eelsoodumused, nooremad-vanemad haiguste eeldused jne - võivad tekkida psüühilised-kehalised probleemid, milliseid muidu ei oleks esile kerkinud.

Psühhiaatri jutule - abistavaid rohke on, muid võtteid-soovitusi on.
Alustada tuleb uut elu, uue eluviisiga elamist - tervilisliku eluviisiga elamist.

Auto heitgaase me millegipärast ei lähe sumbuti juures hingama - saab ju ka uusi tundeid (sarnane kilekoti lollustele). Eks nii muudegi asjadega - heitgaasiga on asi kiirelt selge, muu tubakas annab endas veidi hiljem teada.
Õige ei suitseta!
Õige Eestirahvas ei suitseta!
Tee sporti ja naudi Looduse praanat, sealt hingerahu, rõõm ja tervis!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet