Kuidas sundida inimest psühhiaatrilisele ravile minema? 29.10.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Küsimus on: kas ja kuidas on võimalik sundida psühhiaatrilisele ravile minema inimest, kes oma vaimuhaigust eitab ning kõigis probleemides vaid teisi süüdistab?
Naine, kes on 40-dates aastates, kuid pole kunagi suutnud tööl käia, on kaotamas abikaasat (soovib lahutust) ning seega ka talle igapäevaselt vajaminevat tugiisikut, kes aitab igapäevatoimetustega toime tulla, hoolitseb suures osas ise lapse eest ning väga olulise asjana - kaotab naine ka "rahakoti", sest raha teenis seal peres vaid mees. Neil on ühine alaealine tütar, kes antud olukorra tõttu pidevalt kannatab. Samuti on vaimuhaige terrorit kannatamas kõik sugulased ning tuttavad. Naise ema on tütre tõttu juba pikemat aega kangete retseptiravimitega elanud (unerohi, antidepressandid jm), sest tema saab "oma osa" alati esimesena kätte. Ja nüüd, kui see naine on probleemidega üksi jäetud, on olukord eriti katastroofiliseks muutunud.

Olukord ei saa aga kuidagi paraneda, sest haige ise ei saa oma haigusest aru ning kuigi sellel teemal on kõik talle üritanud peenetundeliselt või vähem peenetundeliselt läheneda, ei ole ta nõus ravile minema, vaid pigem süüdistab teisi oma muredes või palub jumalalt abi. Rohud on keemia ja tema üritab kõigist mürkidest eemale hoida.

Tema (praegu veel) abikaasa eeldab temalt nii emaks olemist kui ka tööle minemist ning sellega hakkamasaamist, kuid kõik ülejäänud, kes antud naist vähegi teavad, teavad ka seda, et paraku ei ole see tänu tema hullumeelsusele võimalik. Kommentaariks, et abikaasa on küll elus toimetulev, kuid pisut eluvõõras inimene.
Kui saaks naise psühhiaatrilisele ravile, siis oleks esiteks võimalik paika panna tema diagnoos, sest silmnähtavalt on tal midagi viga. Kui oleks diagnoos, oleks ehk võimalik saada töövõimetuspensioni, sest ta ei ole võimeline tööl käima. Või vähemalt saaks ta ehk mingit ravi, mis muudaks paremaks nii tema kui ka teda ümbritsevate inimeste elukvaliteeti.

Kui pole diagnoosi, siis ei saa ka väita, et ta oma tütre kasvatamisega hakkama ei saa? Kuigi mõtlen, kas ei võiks seal peituda võti, kuidas teda ravile sundida? Kui ta pole võimeline isegi iseenda eest hoolitsema, siis seda enam ei suuda ta seda teha teise inimese eest.

Ta ei saa igapäevaeluga normaalselt hakkama, ei korista, ei pese, haiseb higi järgi, ei kammi juukseid (hiljuti lõigati tal juuksed maha, sest kuklas oli harutamatu pusa tekkinud). Elab nagu udupilves ning aeg-ajalt on tal põhjendamatud vihapursked, mis võivad tekkida täiesti ootamatult ja põhjuseta ning nende osaliseks võivad saada ka täiesti kõrvalised isikud, kisab ja räuskab, nagu oleks mingi "hoog" peale tulnud.
Ta ei ole võimeline kinni pidama kellaaegadest, kokkulepetest. Näitena võin tuua, et tema laps läks kõige esimesel koolipäeval ise kooli, st 1. klassi aktusele, sest ema ei saanud end voodist õigeks ajaks välja...

Kogu ta elu keerleb jumala ja piibliteemade ümber. Loob pettekujutelmi, kuidas olukorrad palvete abil lahenevad ning eitab reaalsust. Jutt on enamasti üsna segane ning hüppab ühelt teemalt teisele.

Praegu oleme nagu nõiaringis, kuna inimene on vaimuhaige, ei saa ta aru, et ta on vaimuhaige ning seega ei saa teda ka ravile saata.

Mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaatriakliiniku valvearst võtab igal tööpäeval vastu - üritada alustuseks sealt abi-suuniseid saada. Abikaasa saab koos psühhiaatriga tegevusplaani paika panna, kavandada ravi korraldamise võimalusi. Psühhiaatriakliiniku juurest avaneb siis ka statsionaarne (haiglaravi) ravi võimalus.
Peretohtri kaudu saab ka mingil määral asjale läheneda, aga sealt peab ikkagi sujuvalt psühhiaatrile (psühhiaatrilisele ravile) tegevus kulgema.
Kannatlikkust, lahendid on olemas, aga tervishoiusüsteem on ... nagu on ja kannatlikkust ei tohi kaotada. Kui ühest uksest abi ei saa, siis julgelt teise ukse kaudu. Ajad on sellised!
Vastupidavus soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Vaimne puue

100% töövõimetu sügava puudega 35 a naine. Ei räägi. Ei käi õues. Vahepeal sööb ja siis vahepeal jälle ei söö. Enne käis ise regulaarselt pesemas nüüd pole seda juba 2 kuud teinud. Ei tee väljagi kui palutakse ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kuidas aidata?
1) Saate Ise psühhiaatri jutul käia (kindlasti käige!) ning saate siis üheskoos lahendusi leida - mida annab haiglas teha, mida ambulatoorselt.
2) Perearsti kaasamisel - ...

Loe edasi

Probleem alkoholiga.

Tere

Olen mures oma naise alkoholi probleemiga.
Kuna tema selles probleemi ei näe siis olen üritanud temaga sellest rääkida aga tundub, et mul jääb oskusi ja teadmisi väheks, ei teda ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mõte õige - pöörduge narkoloogi või psühhiaatri poole ja kindlasti saate olulisi juhiseid.
Kui abikaasa perearsti mingil põhjusel külastab, siis kindlasti teda asjast informeerida ja tema ka kaasata. ...

Loe edasi

Kogumishaigus

40a naine on oma suhted rikkunud perega oma kogumishaiguse pärast. Kahjuks see tähendab ka mitte koristamist. Kogu 3toaline elamine on asju täis ja korralagedus. Mure on veel selles, et naisel kasvad 2a ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kutsuge perearst koduvisiidile - lapseootel ema ikkagi. Kaasake ka elukohajärgne sotsiaaltöötaja, et sellistesse tingimustesse uus ilmakodanik tulemas!
Ja nende abiga saab organiseerida (vajadusel) ...

Loe edasi

Sundravi

Kuidas psüühiliselt haiget inimest vägisi ravile viia? Inimene ise leiab, et tema on normaalne ja teised tema kõrval hullud. Psühhiaater ütleb, et raviks on vaja inimese nõusolekut. Aga inimene seda nõusolekut ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Vastavalt Psühhiaatrilise abi seadusele on vaja rakendada tahtest oleńematut ravi isikute suhtes, kes oma käitumisega on ohtlikud enda tervisele ja/või teiste inimeste tervisele-julgeolekule.

Loe edasi

Mu mees on joodik

Kuidas ma saan, et mu mees enam ei joo?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui ta ravile ei lähe, siis uus mees! Karm, aga tõsi.
Ravile.
Kannatlikkust soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Kuidas aidata inimest, kes ise endast ei hooli?

Tere..

Kui inimene on osutunud nii endale kui ka teistele ohtlikuks, alkoholi tõttu küll, kuid ka kainena mõtleb väärastunud asjadele, kas siis on võimalik seda inimest kuidagi...ravile saata..või ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1) Kui inimene on osutunud nii endale kui ka teistele ohtlikuks, alkoholi tõttu küll, kuid ka kainena mõtleb väärastunud asjadele, kas siis on võimalik seda inimest kuidagi...ravile saata.
-Krooniline ...

Loe edasi

konsultatsioon.

Tere, lugupeetud dr. Ennet!
Pöördun Teie poole murega. Kuidas saaks inimest suunata psühhiaatrilisele konsultatsioonile, kui potentsiaalne patsient ise ei näe selleks vajadust ja eitab täielikult ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Lahendeid tuleb otsida perearsti kaudu ning tulenevalt Lapse huve silmas pidades. Lapse kaudu jõuda Temani.
Haiguskriitika puudumine viitab tösisematele vaimse elu häiretele. Aga hinnangu saab anda ...

Loe edasi

Ravi võimalikkusest.

Kuidas on võimalik ravida inimest, kes ise sellest keeldub. Oleme käinud lastepsühhiaatri vastuvõtul, poiss keeldus ravile jäämast kuigi arst pidas seda vajalikuks. Poisil (15) on mitmeid probleeme; suitsetab, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Arsti ja vanemate koostöös leitakse lahend. Kui verbaalne lähenemine mõju ei avalda ja psüühiline seisund seda vajab, siis kasutatakse ka tahtevastast hospitaliseerimist.
Pidage veelkord nõu ravitohtriga. ...

Loe edasi

alkohoolik ja psüühiliselt ebastabiilse inimene

Mul on probleem oma ämmaga, kes aastaid on pruukinud nii väikestes, kui ka suurtes kogustes alkohooliga. Tagajärjed ulatavad nüüd ka minuni. Juba see, et mehel on lapsepõlvest jäänud meelde purjus ema, ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Võimalused joomatõve ravimiseks on Eesti Vabariigis
üldse väga piiratud.Eriti haiglaravi osas.Vastu inimese tahtmist kedagi
ei saa võõrutada.Sunnimehhanism puudub selleks.Ainuke võimalus
Loe edasi

sõltuvus

Tere! Problem selline, et mu meessõbral on tõsine "kasiino-sõltuvus". Ta on kõik oma palga kasiinosse viinud ja ka pankadest võlgu võtnud! Noore mehena on ta suutnud oma elu ja tuleviku päris korralikult ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Sõltuvus vajab ravi, kasiinosõltuvus samuti. Võite tõmmata paralleele alkoholismiga - lubab ja lubab, aga ikkagi kukub jällegi jooma.
Jutt ei maksa sõltlase puhul midagi. Leelotada ja "moosida" ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: