Paranoiline luul 20.07.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mure tädi pärast, ütleb et temal ei ole midagi. Aga ehtsad luulud käivad. Uurisin internetis vastab täpselt järgnevale:
Paranoiline luul on luul, mille puhul haige on veendunud, et teda tahetakse kahjustada. Patsient on veendunud, et inimesed tänaval kuidagi imelikult jälgivad teda, keegi varastab ta kodust tema asju, teda jälitab kuritegelik jõuk jne.On käinud kahel korral varem Rakveres psühhiaatria vastuvõtul, aga keeldub sinna minemast. Ütleb kõik on korras, ise olete hullud. Rohtusid ei võtta, ütleb et tahetakse teda mürgitada ja teevad paksuks. Ja pidevalt on probleem, et temalt varastatakse asju, raha, mürgitatakse (oksendas toidu välja) ja kõik jälgivad teda. Nüüd on sel aastal uus probleem on 4 kuuga väga kõhnaks jäänud, nutab pidevalt, keegi ei taha temaga suhelda, kõik on salakavalad tahavad temale halba, mik jumal ei võta teda juba ära, ma olen väsinud kiusamisest jne. Rahaga ei tule välja, stress ja süüdistab teisi, aga ravile ei lähe, ütleb et tal ei ole midagi. Tundub, et ise peidab ja lõhub oma asju ja ütleb et läks katki.
Kas tänapäeval ei sa siis haiget ravile viia enne kui haige ise ei soovi avaldab. See on väga raske ta tütrele ka, abi ei taha aga pidevalt kuula kuidas temalt asju võetakse, toas käijakse ja asju ära viiakse jne. Tema tuppa ei saa keegi isegi tütar. On tugev uks ees ja on ka lukke vahetatud ja ikka ei sobi koguaeg probleem, ei meeldi elada seal korteris, tütar võtab enda juurde, siis ei meeldi seal jne.
Kuidas saab seda haigust ravida kui ta arstile ei lähe ja ei tunnista, et on probleem. Pikem süüdistab oma põhjustes teisi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Orgaaniline luululine häire.
Kui rohtu ise ei võta (mida psühhiaater kirjutab, head rohud olemas), siis vajalik haiglaravi. Psühhiaater annab teada, et kuidas see asi korraldada tahtest olenemata variandis.
Head rohud olemas!

Tegutsege,
Jüri O.-M. Ennet