Ravimite võtmise tagajärg 19.04.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen 23aastane noormees. Mulle teeb muret ja peavalu juurde see, et olen ravinud 1,5 aastat oma depressiooni ja ärevust psühhiaatri abiga, millel ei ole tulemust. Ravimid mida võtsin olid Cipralex 10 mg, mis kaotas oma positiivse mõju pea 5 kuuga. Isegi annuse suurendamine 20 mg-ni päevas ei toonud minu puhul kasu. Siis otsustasin, et proovin mõnda muud rohtu, kuna halb seisund jäi püsima ikka.
Arst kirjutas Paroxetin 20 mg. See pidi väidetavalt paljudel häire välja ravima ning sinna juurde rahusti Diazepeks 5 mg. Vajadusel võtta juurde, kui kehvem on. Nüüd olen võtnud üle aasta neid rohte. Depressioon on nagu kadunud, aga hirmu ja ärevuse tunne on varieeruv olenevalt päevast. Lisandunud on veel hirm ravi lõpetada. Kuigi ise seda tahan. Sooviks teie arvamust, kuidas oleks võimalik lõpetada ravi. Annused on läinud just rahusti osas suureks, umbes 10-12 tabletti nädalas. Nädalavahetus proovin enamasti ilma olla. Põhjus on vist see, et Paroxetin ei taha jälle mõjuda, kuigi annus on 3 kuud olnud 1,5 tabletti päevas. Muidu elan enam vähem tervislikku elu, alkoholi joon harva ja kohvi ka. Nädalas peale tööd teen õhtused jalutuskäigud üle tunni. Tahaks väga need ravimid ära jätta ja elada normaalset elu isegi, kui seisund halveneb ajutiselt. Mulle paistab, et enda arst on nõus neid jäämagi piiramatult välja kirjutama. Kas nendest rohtudest loobumine on ohutu mu tervisele?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Rahustist tekkinud väga väike sõltuvus ja selle kõrvaldaksin väga väikese neuroleptikumi annusega.
2) AD-d võtaksin paar-kolm nädalat koos minu Palve-Meditatsiooni harjutusega - tekib nö tingitud refleks ja siis AD ärajätmisel organism saab oma regulatsioonidega vastavad sereotoniini, dopamiini jt. olulised ainevahetused ilma välise rohuta täieliselt korda.
3) Muud tervistavad tegemised (mida varemalt olen siin korduvalt soovitanud). Rohkem juhiseid leiad Tervisemajast
(vt. rmt. "Väljavalitu").

Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet