Somatisatsioonihäire 24.01.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Sain perearstilt diagnoosiks somatisatsioonihäire ning kuigi internetis/kirjanduses on antud probleemi kohta infot päris palju, sooviksin meele kergendamiseks osad asjad üle küsida. Nimelt tahaksin teada, kas antud häire puhul võivad osad füüsilised sümptomid aja jooksul ka muutuda/ära kaduda/uuesti tulla või rõhuasetust muuta, nagu näiteks võib kõhulahtisus asenduda kinnisusega, ühel päeval valutada rohkem vasakult poolt, siis paremalt poolt ja kas on võimalik ka lühiajaline toidutalumatus (hiljem saab asja jälle normaalselt süüa)? Teiseks sooviksin küsida, kas häirega võib kaasas käia ka mingile haigusele omaste sümptomite, kuid mitte haiguse enda oma kehasse peegeldamine - nimelt olen täheldanud, et kui lähenen mingile tõsisele haigusele väga emotsionaalselt ja sügavalt, jääb asi alateadvusesse/taustale tiksuma ja kannab lõpuks haigusele omased sümptomid (nt kõhuvalu) kehasse üle, pannes olukorra üle veel rohkem muret tundma? Nõuannet raviks/abiks hetkel isegi ei vaja, sooviks lihtsalt parandada oma taustateadmisi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psüühika ja keha (sooma) on nagu kanamuna kaks poolust. Muna on ju tervik ja ka inimese psüühika ja sooma on on omavahel terviklikult seotud - psühosomaatilised häired (psüühilise pinged-häired mõjutavad kehalist tervist). Seos on ka vastupidinie - somatopsüühiline, s.o. kehaline tervis mõjuta psüühilist funktsioneerimist.

Selline psühhosomaatiline ja ka somatopsüühiline seos on mitte ainult häirete vallas, haiguste tekkes olemas. NB! Selline seos on ka sooma ja psüühika tugevnemisel, treenimisel, parandamisel, ravimisel oluline.

Terves kehas terve vaim - tugevdad keha, tugevneb ka psüühika.
Kõrvaldad psüühilised stressid-depressiooni jm häired - tugevneb ka keha.
Nendest printsiipidest tulebki lähtuda.
Kehalised harjutused, psühhoregulatsioon, korralik töö- ja puhkerežiim - siit see kehaline ja vaimne tervise edenemine algabki, elurõõm suureneb, töö- ja õpivõime paraneb.

Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet