Viirushaiguse ajal öised hirmuhood 11.09.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Meie peres on praegu tavaline "nohuviirus" - algas noorema lapsega (12), siis suuremaga (17) ja nüüd olen ma ise haige (47). Kurk kibe, siis tilkuv nohu, siis köha. Iseenesest ei midagi hullu, aga kummaline on see, et nii mu lapsed kui nüüd ka mina ise ei saanud ühel ööl silmatäitki magada. Mingid kummalised nägemused, kui korraks suigatame, ärkame kohe õhupuuduses üles. Me pole mitte mingeid rohtusid võtnud ja pole meil ka mitte mingit palavikku olnud kogu selle viirushaiguse ajal. Kuid üks täiesti unetu öö kuulub kogu selle "nohuhaiguse" juurde? Mis nähtusega on tegemist? Kas on vihjeid tõsisemale psüühikahäirele? Olen ise elu jooksul põdenud erinevaid ärevushäireid, kuid nüüd pole juba 4-5 aastat neid enam olnud. Kui nüüd äkitselt tuli tagasi seoses nohuga. Ma ei tea täpselt, mida lapsed tundsid või "nägid" tol unetul ööl, aga ma tean, et üks terve öö kumbki laps ei maganud silmatäitki. Kas see on normaalne teatud viirushaiguse puhul? Mingeid rohtusid pole võtnud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Nn külmetushaigused, ka viiruslikud, põhjustavad pea ja ülemiste hingamisteede piirkonna häireid: kerge jõuetus, ebameeldiv enenesetunne, hingamise takistused-raskused, töövõime langus, uneprobleemi jne. Sellel perioodil on ka psüühiline enesetunne ja tegevus häiritud - organism on tervik ja somato-psüühiline mehhanism (keha tervis mõjutab psüühikat; meile tundud ütlemine, et terves kehas terve vaim!) toimib aktiivselt. See on täiesti tavaline, et sellel perioodil psüühiline enesetunne ja tegevus ei ole kõige parem. Teatud ärevushäire "meenutused" möödanikust võivad ennast ilmutada, võivad, aga ei pruugi. Tõsisema psüühikahäire mõtetele ei tasu küll aega kulutada!
Üldtugevdavad protseduurid ja kõik saab korda!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet