Bipolaarsus ? 19.04.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Minu mure on selles, et inimesed mu ümber on märganud minus poole aasta jooksul muutusi. Mu tujud pidavat tõusma ja langema nii, kuidas juhtub. Algul ma sellele tähelepanu ei pööranud. Nüüd, kus üks lähedane ütles, et ma peaks arsti poole pöörduma, et tõepoolest mu tujud tõusevad ja langevad. . .Ühel hetkel võib olla kõik normaalne, naeran, olen lõbus, energiline jne. Teisel hetkel on aga kõik jälle kole ja halb ning ütlen koledaid asju, mida tegelikult ei mõtle jne. Öeldud on veel, et ma nagu olen ühel hetkel täiesti normaalne ja siis mingil põhjusel kaon ära täiesti teise maailma (näiteks kui keegi midagi negatiivset ütleb vms). Hakkasin ka ise selle kohta lugema ja uurima ja enda käitumist kontrollima ja kahtlustan ise sama. Eriti olen tähele pannud, et see nagu esineb siis, kui miski pole pole korras, näiteks kodus või koolis, aga kui kõik igal pool korras on, siis nagu meeleolu kõikumisi ei ole. Ma ei tea muidugi, kas see on sellest tulenev, aga nüüd, kus ma ise seda tähele pannud olen, sooviksin väga abi ja nõu, kas tegu võib tõesti olla bipolaarsusega ja kuhu ma kõigepealt pöörduma peaks?
(muidu olen täiesti terve inimene ja immuunsüsteem on viimase peal, ei jää tihti haigeks jne).

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

IGAL inimesel on meeleolukõikumisi, kõigil on ja see ei tähenda veel bipolaarset häiret. Meeleolu liigsete kõikumiste vastu on oluline: korralik puhkus, mõõdukas kehaline aktiivsus, kerged psühhoregulatsiooni harjutused (vt. minu Palve-Meditatsioon, mida ma ise teen iga päev juba aastaid-aastaid). Vt. minu raamtust "Väljavalitu" Tervisemaja soovitusi: Geeniuse töövanker, Lapsevanker, andekas Treenija, Jumalik valik-tegu, Motiveerija, Looja (sina ise) ja Looming, Piiriületaja!
Nii saadki end rohkem tundma, end paremini juhtida.
Kui ikkagi midagi kripeldama jääb või selgusetuks, siis psühhiaatri jutule saab alati minna ja nõu küsida.
Diagnoosi ise ei maksa panna. Olemasoleva info põhjal bipolaarset häiret sul küll ei ole, ei ole!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet