Aeg ja motivatsioon 28.12.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp dr. Ennet, minu probleem seisneb ajas ja selle raiskamises. Mul on destruktiivne harjumus raisata oma aega tühiste tegevuste peale, nagu näiteks seriaalide vaatamine, internetis surfamine jne ning seda just kõige kriitilisematel perioodidel, nagu näiteks eksamiteks valmistumise ajal või siis, kui on vaja teha midagi, mis nõuab vaimset pingutust. Ma ei arva, et töötaksin liiga palju, kuna olen täiskohaga üliõpilane ning tööl ei käi. Pigem tunnen, et olen just tegevusetusest mandunud või harjunud mitte midagi tegema. Niisama passimine annab mulle rahuolutunde ja tundub veidi hirmus ja ebamugav uusi asju käsile võtta. Loon endale realistlikke eesmärke, nagu näiteks ülikooli lõpetamine. Tahaksin sisustada oma aega produktiivsete tegevustega nagu näiteks kitarrimängu õppimine, tähtsate inimestega aja veetmine, õppimine või muul viisil arendav tegevus, kuid tunnen, et minus ei ole jõudu neid asju käsile võtta ja seda piiratud aega, mis mulle antud on, optimaalselt ära kasutada. Samas kardan, et elu läheb minust mööda ja ma jään tühiseks inimeseks, kes oma elu jooksul ei saavuta ei vaimselt ega materiaalselt suurt midagi. Kuidas suunata motivatsioon õigetesse kohtadesse? Kuidas saaksin muuta oma harjumusi ja õppida oma aega optimaalsemalt ja tulemuslikkumalt kasutama, sealjuures kartmata, et jooksen nagu orav rattas ja põlen läbi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Päevaplaan (realistlik) ja selle täitmise jälgimine. Mõelda planeerides ka mingid trahvid-stimulaatorid enda jaoks, et kui ei tee, siiis... 5 kükki ja 10 korda kõhulihaseid põrandal lamades.
TV avamise maks - 5 EURi , sama plaan ka interneti tarbeks - norm on selline (näiteks 20 minutit), järgneb interneti maks - 5EURi, näiteks.
Töö- ja puhkerežiim klorda, kasuks on kehalise aktiivsusega seonduv puhkamine. Sportlased peavad treeningpäevikut, teatrinimestel on see rolli õppimise raamat. Sulle sobib enesearengupäevik. vt. raamatust "Väljavalitu" päeviku varianti.
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet