Probleemid mäluga 29.07.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist!

Mind häirivad mu mäluprobleemid. Varem ei esinenud neid nii palju, et segaksid, kuid viimasel ajal on need üsna sagedased. Mul on väga raske meenutada mida ma eile sõin või üleeile tegin, ning selleks, et meelde tuletada mis toimus eelmisel nädalavahetusel, läheb mul vaja kalendrit, kus on võib-olla kirjas kokkusaamine, üritus vms. Lisaks sellele ei suuda ma näiteks meelde tuletada mis oli filmis, mida vaatasin u 2 nädalat tagasi. Mäletan võib-olla põhiideed, aga sündmuste järjekorda mitte. Ja peaaegu et iga päev juhtub minuga nii, et unustan ära mida tahtsin teha/öelda. See ajab tõsiselt närvi.
Mainiks ära, et ei suitseta ega tarvita alkoholi. Kuna olen alles 15-aastane, tunnen muret, see ei tundu eriti normaalne olevat.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mälu protsesse halvendab väsimus (halb uni) - parandada puhkamisega seonduvat. Mälule mõjub stress ja depressioon - õppida pingeid maandama kerge sportliku tegevusega, minu Palve-Meditatsiooni esimene harjutus. Mälu annab treenida nagu keha, lihaseid, organismi - hakka spetsiaalselt sinule vajalikke asju pähe õppima (tasa-targu, järjekindlalt); luuletusi, laulusõnu jne - mis sulle meeldib.
Mäluprobleemidel palju põhjusi ja neid saab selgitada täpsemalt ikkagi arsti vastuvõtul käies. On ka arstirohtu mälu suunamiseks-tugevdamiseks ja seda annab ka vajadusel arst. Olulisi näpunäiteid sügisel kooli tarbeks vt. minu raamatust "Väljavalitu" ptk. 19. Kool ja ptk. 22. Isiksuse kujundamine.
Kindlasti saad mälukaebustest lahti ja õpid seda mälu hästi-õigesti treenima ja kasutama.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet