psühhopaadid 21.07.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist!
Psühhopaate kirjeldatakse kui inimesi, kes on muuhulgas võimetud tundma emotsioone ja kaastunnet, kes saavad naudingu teistele negatiivsete tunnete tekitamisest. Kuidas on lood nende endiga, kui psühhopaat satub situatsiooni, kus tema tujud v. vajadused ei saa rahuldatud, kas nad siis ise negatiivseid tundeid (pettumus, viha) ikka tunnevad? Mis juhtub, kui kaks psühhopaati kokku saavad, piinavad teineteise poolsurnuks ja lähevad laiali? Kui kahtlustad lähedasel seda haigust, kuidas teda arstile suunata ja kas psühhoteraapia neile üldse aitabki?

Parimat,
Erik

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Spetsiifiliste isiksushäirete otseseks põhjuseks pole ajukahjustus ega -haigus ega mõni muu psüühiline häire. Olulised on järgmised kriteeriumid:
(a) märkimisväärselt disharmoonilised hoiakud ja käitumine, mis tavaliselt hõlmab mitut valdkonda, nt. emotsioone, erutuvust, impulsikontrolli, mõtlemis- ja tajumisviisi ning teistega suhtlemise stiili;
(b) ebanormaalne käitumismuster on püsiv ja pikaajaline ega piirdu ainult haiguse episoodidega;
(c) ebanormaalne käitumismuster on kõikehõlmav ja paljudes isiklikes ning sotsiaalsetes situatsioonides selgelt väärkohanenud;
(d) ülaltoodud nähud ilmuvad lapse- või noorukieas ja püsivad täiskasvanuna;
(e) häire tekitab olulisi isiklikke kannatusi, mis võivad ilmsiks tulla alles hilisemas arengujärgus;
(f) häire on tavaliselt, kuigi mitte alati, seotud tööalase ja sotsiaalse sooritustaseme olulise langusega.
Lühidalt: on probleemid endaga ja teistel temaga.
Mis juhtub, kui kaks psühhopaati kokku saavad...
- eks see siis selgub nende kokkusaamisel.
Kui asjaosaline ise arstile ei lähe, siis lähedane käigu psühhiaatri jutul ja üheskoos saab leida juba lahendeid: ravimid, psühhoteraapia, psühhoregulatsioon jms.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M Ennet