Sotsiopaat? 16.08.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen oma elukaaslasega koos olnud kaks aastat. Viimasel ajal on olen teada saanud palju asju, mida ta on mulle valetanud. Oma lubadustest ei pea ta peaaegu kunagi kinni. Ta on väga kergesti ärrituv, nt täna läks ta endast välja, rollerite peale, lihtsalt et need olemas on. Lapsest saadik on ta pidevalt kaklustesse sattunud, varastanud ja ta ei saa ise sellest arugi et ta midagi valesti teeb. Ta ei suuda ennast absoluutselt kellegi teise olukorda panna. Tema arvates on omakasu eesmärgil normaalne valetada, petta ja ta arvab et kõik inimesed käituvad nii. Olen natuke uurinud sotsiopaatia kohta ja arvan, et ehk võib temagi selline olla. Olen seda talle endale ka öelnud ja ta ei aja vastu ka. Tahaksin teada, kas ma peaksin veenma teda arsti poole pöörduma, kui jah, siis kas oskaksite Tartus kedagi soovitada?
Ette tänades, K

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isiksuse omapära-individuaalsus on meil kõigil. See omapära-individuaalsus peab olema meie kontrolli all ning olema kooskõlas ühiskonna kirjutamata (moraal) ja kirjutatud seadustega, peab olema sobilik-meeldiv elukaaslasele. Piiriületajad-psühhopaadid vajavad tohtri abi, et suuremaid pahandusi kodus ja ühiskonnas ära hoida.
Inimene saab end suhteliselt palju muuta, inimene saab oma "halba" isikupära "positiivseks" pöörata, end perele, ühiskonnale kasulikult rakendada. Soov peab olema, tahet tuleb rakendada.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet