elu koos skisofreeniahaigega 08.10.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,kirjutan oma õe pärast,kes on vanem inimene,pensionär,infarkti läbi põdenud ouudega inimene.Ta elab Viljandis väikeses ühetoalises katusekambris koos skisofreeniahaige mehega,kes ei ole tema abikaasa,ega ole ka sinna sisse kirjutatud,kuid on seal elanud juba 20 aastat.Nüüd viimastel aastatel on tema haigus süvenenud märgtavalt,ning on ka tugev alkoholiprobleem,ta terrosriseerib õde vaimselt,peidab ära võtmed,dokumendid jne.pidev kõnevoog,ööseti ei maga,ei pea puhtust...Õde on käinud korduvalt Viljandi sotsiaalameti juhataja juures ja palunud leida mehele kohta kas kuskil hooldekodus või paigutada kasvõi haiglaravile,kuid haiglasse ei saa enam ilma haige nõusolekuta panna ja sinna ta ei lähe,hooldekodusse aga ei taheta haiget inimest võtta.Õe infarkt mõned aastad tagasi oli ka tingitud sellest,et mees valas talle öösel magamise ajal külma vett pähe...ning olen tõsiselt mures õe edasise tervise pärast.Mida teie soovitate,kas on mingitki võimalust selliselt haige inimene,kellel on ka sellealane puudeaste,paigutada kuskile hooldekodusse,kui ta ise muidugi sellega nõus ei olegi,võin veel mingeid võimalusi,et õde vähemalt ellu jääks sellises olukorras.Sooviksin väga kuulda Teie kui targa psühhiaatri arvamust
Lugupidamisega
Sirje

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kelle korter, kelle nimed sissekirjutusel?
Haigeid ravitakse vajadusel ka HKassa kaarti omamata - vältimatu abi korras või siis tahtevastane hospitaliseerimine.
Elamispinda saab anda sellele mehele, aga ka õele - sotsiaaltöötajad ja teised linnatargad ongi selleks seatud.
Minge linnavolikogu tarkade vastuvõtule (nad said ju valimistel Teilt hääle) ja tehke seal valimiseelset häält. Ka kohalik ajaleht saab (kui ta tahab) Teile suuresti abiks olla.
Tegutsege ja tehke "kolme lõvi" häält.
Parimate soovidega ja kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet