v2hene uni - milliseid tagajargi v6ib p6hjustada ? 20.02.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere,

olen aktiivselt spordiga tegelev 19 aastane noormees, kes lisaks opib, tootab ning tegeleb arvutitega usna t6siselt. K6ige selle korvalt jaab mul unele v6rdlemisi vahe aega- nadalas (7 p2eva peale) magan kokku umbes 40 - 45 tundi. N2dala sees magan keskmiselt 4 - 6 tundi oosel, nadalavahetustel kauem ( 7 - 8 tundi). Mul ei ole probleeme magama jaamisega ning uni on sugav, kuid uni on tegelikult vist jaotunud faasideks ning erinevates faasides leiavad aset erinevad hormoontalitlused. Samas tunnen ennast p2eva ajal usna normaalselt. Tahaksingi siis teada, et kui pikk peaks olema oine uni? Ning mida voib endaga kaasa tuua vahene magamine? Ja kas ma magan liiga vahe (kindlasti on see teatud piirides personaalne, kuid nii uldiselt) ?

ette t2nades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Une vajadus on ülimalt individuaalne. Põhiline, et olete hommikul reibas, värske, elurõõmus ja päeval töö- ja õpivõimeline. Hommiul on suur rõõm tõusta ja tegutsema hakata, õhtul on meeldiv rammestus ja soov Une-Kati embusesse minna.
Unefaasid on kõigil ja organism reguleerib neid ise.
Tegusad inimesed (Napoleon jt.) teevad ka päeval lühiaegseid ralax-pause. Päevased relaxid tulevad kõigile kasuks.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet