Mure lähedase inimese pärast 23.01.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma sõbranna pärast. Ta on 22 aastat vana ja töötab õppimise kõrvalt öösiti hotelli administraatorina. Kuus tuleb keskeltläbi 8-10 öö-tööd. Tema enese sõnul ei ole tal hiljuti suuri üleelamisi esinenud, ei ole ülemäärast stressi, depressiooni, koolis on kõik korras, töö oma öise iseloomuga kipub aeg-ajalt raskusi valmistama, aga üldjoontes võib elu ikkagi väga korras olevaks lugeda.

Ent hiljuti oli aga mu sõbrannal väga ebameeldiv kogemus öösel tööl olles. Kuna külastajaid oli väga vähe, ta lihtsalt rahulikult pikutas kushetil mõeldes omi mõtteid, siis aga just nagu ei kusagilt tabas teda miski, mida ta ise kirjeldas: "reaalsustaju järsku kadus...siis tekkis meeleheide, veri nagu lõi pähe ... selline terav kuum tunne kuklas .. siis hakkas süda meeletult kloppima, tekkis jube hirm, et lähen hulluks vms, kõhus keeras, kurgus poos, kogu keha värises ..." Ja säärane tunne kestis vahelduva eduga läbi öö kuni varahommikuni välja, kui ta suutis oma kolleegi oodatust varem tööle kutsuda, kuna tema enda enesetunne enam ei lubanud tööl edasi olla.

Samalaadne atakk oli ette tulnud detsembrikuus, ent siis oli see kestnud umbes 15 minutit. Siis pöördus mu sõbranna kohe perearsti poole ja talle kirjutati välja Xanaxit ning sellega asi piirdus. Nüüd, peale teistkordset, seekord väga kurnavat atakki, pöördus ta samuti kohe järgmisel hommikul perearsti poole, kirjutati välja järjekordne annus Xanaxit ja seekord anti ka saatekiri psühhiaatri konsultatsioonile pääsemiseks.
Xanaxit oli ta võtnud 2 tabletti hiljutisel problemaatilisel ööl, enam-vähem 3 tunnise vahega. Mis eelnevatesse tervisemuredesse puutub, siis mõni aeg tagasi lõppes kilpnäärme ületalitluse ravi.

Psühhiaatri külastamiseni läheb kaks ja pool nädalat. Kuna tegemist on mu väga hea sõbraga ning ta elab väga temaga toimuvat üle, siis võtan enesele julguse veidi sekkuda ning Teiepoolset arvamust paluda.

Ette tänades,
Mirel

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäire.
Vaja töö- ja puhkerežiimi korrastada. Xanax on nn kiirabi-rohi. Põhirohuks väike kuur AD.
vt. minu varasemaid soovitusi ärevushäirete, paanikahoogude või sundhirmude-foobiate kohta.
Rohust üksi ei piisa, elukorraldust on vaja veidi muuta.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet