alkoholisõltuvus 15.10.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures oma lähedase inimese pärast. Silmnähtavalt on selge, et tal on tõsiseid probleeme alkoholiga. Purjus olles ajab ta vahel väga segast juttu (kuid samas hetk hiljem on ta kõigest võimeline korralikult aru saama). Vahel kestavad joomingud kuni 4 päeva järjest, siis põeb ja kainena on täiesti teine inimene, justkui oleks inimesel kaks MINA.

Olen nimetatud teemast teadlik ja õppinud inimene, kuid oma lähedase peal õpitu ei õnnest. Nimelt keeldub ta tõrksalt arsti poole pöördumast ja väidab oma probleemi olema väikese. Siit ka küsimus- kas apteegist käsimüügist on võimalik saada mingeid ravimeid, et ta neid kodus kasutada saaks (nt tabletid).

Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Minu teada spetsiifilisi alkoholivastaseid ravimeid käsimüügis ei ole saada.

Külla aga peaks olema mitmesuguseid ravimeid ,mis aitavad kergendada pohmelusenähte ja joomajärgset kurnatust( vitamiine, mineraalainete segusid,palderjani ,toniseervaid segusid jt).Joomahoogu sattumise põhjuseks ongi peamiselt järgmisel päeval esinev raske pohmelus ja vajadus "pead parandada",mis läheb üle uueks joomiseks.Joobes aga ravimitega sekkumine on üsna tulutu ja näiteks rahustite andmine purjus inimesele võib joovet süvendada ja olla isegi ohtlik.Pohmelusenähte ravimitega leevendada aga tasuks ,et vältida alkoholiga parandamist ja joomatuuri sattumist.

Lugupidamisega

Jaanus Mumma