Sõltuvussuhe 10.08.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen 38-a. naine, seljataga kaks rasket abielu (kusjuures mõlemad mehed olid alkohoolikud). Aastatega muutusin ülihoolitsevaks, lausa teenijannaks, kes üritas täita kõik mehe soovid ja vajadused (pidavat olema minu probleem lapsepõlvest ja isaga). Peale viimast rasket lahutust ja suuri elumuutusi leidsin endale täiesti ootamatult tohutult hea sõbra, kellega nüüdseks on meil juba intiimsuhted ja üle ootuste ülimalt hea klapp kõiges (kusjuures see mees ei ole alkohoolik). Aga ... nüüd, kus ma olen tõsiselt armunud ja ette kujutanud, et meil VÕIKS olla rahulik ja ilus elu, ilmus välja selle mehe lahutatud naine ja laste ema, kes soovib n.ö. laste pärast nende suhet taastada. Kardan kohutavalt haiget saada. Kas sellise aastatepikkuse suhtesõltlasena peaksin jääma ootama, mis edasi juhtub (ma ei saa kindel olla, et see mees minuga jääb, kuna neil on siiski väikesed lapsed, ehkki mees ise väidab, et ta ei taasta seda suhet iialgi) või peaksin pöörduma psühholoogi-psühhiaatri poole ja alustama varakult mingit antidepressantide kuuri? Kõige rohkem kardan olukorda, kus ma hakkan nuttes seda meest ootama ja taas ennast kõiges süüdistama. Mida teha, et ennetada seda võimalikku hingevalu?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Õigesti käituvad need Eestimaa naised/mehed, kes alkosõltlastega süvasuhteid ei edenda - enne olgu, muutugu täieliseks karsklaseks, alles siis. Araabiamaade mehed suudavad ilma alkoholita olla (Allah ja Muhamed ei luba), siis peaksid ju ka meie mehed suutma. Ellu jääbki see rahvas, kes ennast surnuks ei joo.
Selles osas olete käitunud õigesti. Uute suhete loomine ja sellega seotud küsimused on Poolte omavaheline kokkulepe ja siin tehkegi asjad omavahel selgeks. Põhiline - asi ei tohi "venima" jääda - võtke vastu otsus.
Laste kasvatamise argument on muidugi "kõva sõna", aga väärtushinnangute skaala on mitmeti ka isikupärane. Kui Lapsed väiksed, siis üks tähendus, kui aga juba suured, siis teine.
AD küll vaja ei ole, otsustamine aga küll.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet