kes ikkagi kaitseb psüühiliselt haige inimese eest 14.12.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, arstionu!

Vaatsin eelmisel neljapäeval "Unetust", kus oli juttu psüühiliselt haigetest inimestest ja kaitsest nende eest. Meeldis väga Teie jutt ja suhtumine, kuid ikkagi jäi lahtiseks: kes siis ikkagi vastutab, kui psüühiliselt haige kellelegi liiga teeb? Konkreetselt: kes kaitseb lihttöötajat psüühiliselt haige ülemuse eest? Väikeettevõtetes on tavaliselt ju juhataja ning omanik ühes isikus ja töötajal polegi kelleltki kaitset otsida! Töökohtadega on meie riigis paraku nii nagu ta on ja väiksemates kohtades veel kõige hullem olukord. Kes kaitseb töötajat, kui psüühiliselt haige ja agressiivne ülemus tema kallal jõudu tarvitab? Või hakkab "luulusid" nägema: töötaja "teeb vigu" jne. Tänapäeval tundub kahjuks küll, et peame olema sallivad AIDS- i haigete, narkomaanide, joodikute jne. vastu. Kas ei peaks ikkagi olema eelistus kõigepealt korralike elukommete ja kohusetundlike töötajate suhtes? Praegu jääb küll tunne, et inimest ei märgata enne, kui tema probleem on juba väga tõsine. Ometi ju piisaks, kui õigel ajal märgata ja aidata, et inimene oma õigelt rajalt ei eksiks. Märgata eeskätt korralikee inimesi ja nende muresid... Seega küsimus: kes ikkagi kaitseb inimest psüühiliselt haige ja agressiivse ülemuse eest? Kelle poole oleks pöörduda?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teil on täieliselt õigus - (liht)inimesel kaitset ei ole. Enne peab midagi tõsist juhtuma, siis alles tuleb tahtevastane hospitaliseerimine päevakorda.
Kui §-ga seotud probleemid, siis võibolla saab politseilt abi.
Aitab kollektiivleping, kokkuhoid, üksmeel, isegi a/ü, "tööalane kambakas".
Jutt lihtne, elu keeruline!
Sukelduge poliitikasse, võibolla suudate poliit-koridoride kaudu mõned asjad korda seada.
Jõulurahu ja tööõiguste eest võitlemise võitlusvaimu!
Jüri O.-M. Ennet