kuidas aidata 31.10.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
olen väga mures oma sugulase ja tema perekonna pärast. Seoses majaostuga on mees langenud depressiooni, süüdistab ennast kõigis probleemides, väidab, et ta pole niisugune inimene, kes seesuguse eluga (omas majas, tehniliste oskusteta) toime tuleks. Soiub, et mida ta on küll oma lastele teinud jne. Juba mitu kuud ei ole magada saanud, sööb minimaalselt, ega leia kusagil asu. Endine korter veel müümata ja kõhkleb, kas poleks targem sinna hoopis tagasi kolida. Naine ja lapsed on uue koduga väga rahul. Võetue laenusumma oli küll kopsakas, ent mehel on väga hea töökoht ja positsioon. Äkki on see tüüpiline vastse majaomaniku sündroom - palju raha korraga välja antud, laenud kaelas ja korraga justkui suurt rahavaru enam pole? Oleme talle otsinud küll igasuguseid psühhiaatrite telefoninumbreid, ent ta keeldub vastuvõtule minemast, väites, et arst ju probleemi põhjust ei kõrvalda. Naine väidab, et mees ei tea isegi enam, mida tahab. Eluisu on kadunud ja vahepeal põdes ka kerget külmetushaigust. Vastomandatud majas on aga kõik tema arvates halvasti, küttesüsteem ei töötavat nagu peab ja mehel on hirm talve ees ja endal kogu aeg külmatunne. Perearst kirjutas talle küll mingeid antidepressante, milliseid, kahjuks ei tea. Tundub aga, et ikkagi oleks vaja professionaalset abi. Kas ja kuidas saaksime kõrvalt aidata? Vestelda, veenda, et depressioon on haigus ning on ravitav? Pakkuda mingisugust abi? Võibolla oleks vaja kellegi meessugulase positiivset toetust? Kõrvalt on väga valus vaadata. Varsti on aga ka naine depressioonis, kui nii edasi läheb. Mida soovitaksite? Ja kas meie üldse tohiksime sekkuda?
Täname ette!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui maja ostetud ning sellesse elama asutud, siis "kaotatud süütust taga ei nuteta" e mingit korterisse tagasiminekut mõtelda ei ole vaja.
Suure-Laenu-Depressioon (nii seda nimetan) on praegu meie ühiskonnas päevakorras, eriti veidi vanema põlvkonna inimeste puhul. See seisund (depressioon) vajab ravi, mõttemaailm aga korrastamist, tegu omapoolset tunnustust (Nautida-tunnustada uue maja ostu, sellega seotud elu-olu HÜVESID).
Majas on alati toimetamisi ja neid töid tuleb teha kui Majaomanik (rõõmuga) ja mitte kui Vaimult-Allüürnik (suure pinge ja murega).
Depressioon on ravitav, Majaomanik!
Tervitades,
Jüri O.-M: Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

kust leiaksin abi arvutisõltlasele, et teda aidata

Kust leiaksin abi oma 20. aastasele pojale, kes on arvutisõltlane.
Kuidas saaskin teda aidata?
Ei lähe tööle, ei suhtle perekonnaga ega laiemalt teiste inimestega.
Ei suuda isegi mõneks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Probleem võib olla laiem nö puhtast arvutisõltlusest.
Ei õpi, ei tööta, ei suhtle jne.
Psühhiaatri jutule. Kui ta esimesele visiidile mingil põhjusel kaasa ei tule - käige üksi ja koos Psühhiaatriga ...

Loe edasi

anoreksia

Kuidas aidata, kui tegemist on silmnähtavalt anoreksiaga, aga inimene ise oma probleemi ei näe ning jätkab "tervislikku söömist"?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mida noorem, seda tõsisem probleem. Lastepsühhiaater (psühhiaater) kindlasti dirigendiks võtta - ise toime ei tule. Probleemi mitte kergelt võtta.
Vaja uurida ka muid kehalisi funtsioneerimisi, ...

Loe edasi

kinnis ideed

Kuidas saab aidata inimest kellel tekkinud kinnised ideed? mismoodi peab käituma, kuidas teda veenduma et see mida talle tundub ei ole nii.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Neid "kinniseid" -haiguslikke ideid saab "lahti" vaid psühhiaatri abiga. Inimesel puudub haiguskriitika, jutt ei aita, psühhoteraapia ei aita, psühhoanalüüs ei aita.Aitavad vaid rohud ja alles siis need ...

Loe edasi

Kuidas aidata

Tere!
Kuidas aidata depressiooni all kannatavat sõpra? Ta käib teraapias ja paralleelselt saab AD ravi. Tahaks aidata ja toeks olla, kuid mis on sellises
staadiumis inimesele parim? Ei taha ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui tahate aidata, siis aidake, kui tahate toetada, siis toetage. Tehke "südame häält järgides". Ja pealetükkiv ei tohi ka olla.
Olge Ise ja laske ka sõbral Ise olla.
Eeskuju on nakkav ja ...

Loe edasi

mure

tere ma ei tea kas see on teie ala küsimus aga mul on mure. mu üks hea sõber lõikab endale kätte haave ja ma ei tea kuidas teda aidata. ta ise küll eitab seda öeldes et kass tegi aga niisugusi haave mingi ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Ei saa küsimusele hästi pihta.Ilmselt kahtlustate enesevigastust.
Peaks sõbrale katsuma hinge pugeda ja ehk avaldab omad probleemid.
Teinekord aitab kriisist välja tulla ka südamepuistamine.Tunnete
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: