Päikesepõletus

Mis on päikesepõletus?

Mis on päikesepõletus?

Päike kiirgab väga mitmesugust kiirgust, atmosfääri läbivad UVA-kiirgus (ultraviolett-A-kiirgus) ja UVB-kiirgus (ultraviolett-B-kiirgus).
Mis juhtub, kui kaua päikese käes olla?

Mis juhtub, kui kaua päikese käes olla?

Liiga kaua päikesekiirguse käes viibimine võib inimesel põhjustada:
1) normaalse naha ägeda reaktsiooni päikesepõletuse näol, isegi villide tekke; 
2) naha paksenemist, nahapõletikke, naha loomuliku elastsuse kadu, naha kasvajaeelseid seisundeid ja pahaloomulisi kasvajaid; liigne päevitamine aitab kaasa ka naha enneaegsele vananemisele; 
3) naha fotosensibiliseerumise ehk valguse suhtes tundlikuks muutumise, mis väljendub naha ebanormaalselt ägedas reageerimises päikesevalgusele.    
Miks päikesepõletus tekib?

Miks päikesepõletus tekib?

Päikesepõletus tekib ultraviolettkiirguse liigsest toimest nahale. Päikesepõletust põhjustavaid kiiri neelavad aknaklaas, suits ja sudu. Kiirgus läbib ka kergeid rõivaid, vähest udu ja isegi kuni mõnekümnesentimeetrist selge vee kihti. Lumi, hele liiv ja selge taevas seevastu soodustavad päikesekiirte peegeldumist. Vähese osooniga piirkondades on UVkiirgus tavalisest intensiivsem.

Kuidas saab aru, et on tekkinud päikesepõletus?

Kuidas saab aru, et on tekkinud päikesepõletus?

Esimesed põletusnähud ilmnevad mõne tunni möödumisel, põletus kujuneb välja esimese ööpäeva jooksul. Kerge põletuse puhul muutub nahk punetavaks, sügelevaks, sügavama põletuse korral kattub mõõdukalt tursunud nahk villidega. Iseloomulik on puutehellus või kerge valu. Nahale vajutades see kahvatub. Kui ei esine lõhkenud ville, on naha pind kuiv.

Mis on kuumarabandus?

Mis on kuumarabandus?

Organismi üldreaktsioon – palavik, külmavärinadunisus – viitab päikesepõletuse raskemale astmele ja siis tuleb kahtlustada kuumarabandust või päikesepistet.
Kuidas päikesepõletust ravida?

Kuidas päikesepõletust ravida?

Tavaliselt paraneb kerge päikesepõletus iseenesest 2–3 päevaga, jätmata jälgi. Mõnikord tekib hiljem peenetäpiline lööve, kahjustunud nahk irdub ja mõni nädal võib kesta ülitundlikkus päikesekiirguse suhtes.

Kas päikesepõletust saab vältida?

Kas päikesepõletust saab vältida?

Päikesepõletust saab vältida, kui päevitada mõõdukalt. Suve algul ei tohiks isegi tumedanahalised inimesed otsese päikesekiirguse käes paljalt viibida järjest üle 30 minuti.

Keemilist kaitset nahale pakuvad aminobensoehapet sisaldavad päevituskreemid ja -geelid.

Mis on SPF?

Mis on SPF?

Kaitsvate ühendite (ingl sun protection factor – SPF) kontsentratsioon, millest sõltub kreemi UV-kiirgust blokeeriva toime tugevus, on tänapäeval tähistatud numbritega. Mida suurem on SPF, seda tugevam on kaitse. Soovitatavalt võiks hooaja algul kasutada SPF ≥15.    
Päikesepõletuse esmaabi

Päikesepõletuse esmaabi

Päikesepõletuse korral esmaabi andes tuleb nahka korduvalt jahutada jaheda veega või külma vee mähisega. Apteegi käsimüügis olevaid põletusgeele ja -vahtusid võib kasutada, kuid allergilised isikud peaksid olema nendega ettevaatlikud. Juhul kui valu segab uinumist, võib tarvitada valuvaigisteid.

Loe lisaks: Päikesepõletus

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga