Melanoomi haigestumuse riskitegurid

Mis on neevus?

Mis on neevus?

Neevus – melanotsüütide ehk pigmentrakkude kogum nahas. Levinud nimetus on ka sünnimärk. Tegelikult on sünnimärk kaasasündinud neevus.    
Pigmentneevuste rohkus

Pigmentneevuste rohkus

Rohkem kui 100 neevuse olemasolu korral kasvab risk haigestuda melanoomi 50 korda. Neevuste hulk on päriliku eelsoodumusega, mis tähendab, et kui ühel vanematest on palju neevusi, on ka lastel tõenäosus rohkete neevuste tekkeks. Kehtib põhimõte: mida tumedam nahk, seda vähem neevusi.    
Atüüpiliste neevuste olemasolu

Atüüpiliste neevuste olemasolu

Atüüpiline neevus on erinevate värvivarjunditega, ebaregulaarse kuju ja halva piirduvusega. Üks atüüpiline neevus on kõigil inimestel, nende rohkuse korral kasvab risk haigestuda melanoomi 16 korda.

Pärilik eelsoodumus melanoomi tekkeks

Pärilik eelsoodumus melanoomi tekkeks

10% kõikidest melanoomidest on perekondlikud, s.o kui kahel esimese astme sugulasel on diagnoositud melanoom (ema, isa, õed, vennad, lapsed), suureneb tõenäosus melanoomi haigestuda 50%. Seetõttu soovitab arst ka pereliikmeid kontrollida. Laste jälgimist alustatakse 10. eluaastast 2 korda aastas. Julgustav fakt on see, et need perekonnad on haiguse suhtes teadlikumad, mistõttu leitakse melanoomid varajases staadiumis, mil need ei ole veel eluohtlikud.    
Väga suured kaasasündinud neevused

Väga suured kaasasündinud neevused

Uuringute alusel on selgunud, et neevustel, mis on sünnil suuremad kui 7 cm ja täiskasvanuna suuremad kui 20 cm, on suurem oht muutuda melanoomiks kui väiksema läbimõõduga neevustel.

Soodumus haigestuda pärast ravi uuesti

Soodumus haigestuda pärast ravi uuesti

Inimestel, kel on juba diagnoositud melanoom, on 5 korda suurem risk haigestuda melanoomi teist korda.    
Geograafiline laiuskraad

Geograafiline laiuskraad

Mida lähemal ekvaatorile europiidse rassi esindajad elavad, seda suurem oht on neil haigestuda melanoomi.    
Päikesepõletused

Päikesepõletused

Mida rohkem villidega kulgevaid päikesepõletusi elu jooksul on olnud, seda suurem on tõenäosus haigestuda melanoomi.    
Solaarium

Solaarium

Kunstlik kiirgus solaariumites suurendab riski mitu korda.

Pidev või intensiivne UV-kiirgus

Pidev või intensiivne UV-kiirgus

Välitöid tegevatel inimestel kasvab risk haigestuda naha sarvkihist lähtunud kasvajatesse. Vahelduv intensiivne UV-kiirgus soodustab melanoomi teket. Melanoomi varajasel avastamisel on tähtis märgata muutusi oma nahal. Tähelepanelik tuleb olla, kui üks neevus eristub, sarnanemata ühegi teise märgiga inimese kehal. Kuigi nii satub arsti juurde kontrolli palju valepositiivseid juhte, on leitud, et melanoomi varajasel avastamisel on see tõhusaim meetod.


Allikas: Trükis „Kuidas ennetada nahavähki?“. Kirjastanud ja koostanud meditsiinikirjastus Celsius Healthcare OÜ. Väljaandmist on finantseerinud Eesti Haigekassa.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga