Kõrge vererõhk? Lihtsad soovitused

Liikuma!

Liikuma!

 · Liikuge iga päev vähemalt 30 minutit. Arvesse läheb nii jalgsi käimine, jalutamine kui ka tervisesport. Sobiva koormuse südamele annab igapäevane pooletunnine kiire kõnd või 2–3 korda nädalas 1 tund korraga.

· Ühissõidukiga tööle sõites tulge mõni peatus varem maha ning kõndige ülejäänud maa jalgsi.

· Autoga kuhugi minnes parkige sõiduk kaugemale, nii saate pikema maa kõndida.

· Lifti asemel kasutage treppi.

Tervis toidupoest

Tervis toidupoest

Süüa tuleb niisama palju, kui energiat kulutate. Pidage meeles, et 10 kilogrammi kehakaalu langust võib ülekaalulistel alandada vererõhku ligikaudu 10 mm Hg.

Vähem soola!

Vähem soola!

Üks kõrgvererõhu põhjusi on ülearune keedusoola tarvitamine. Kolmandik inimestest on eriti soolatundlikud. Kui nad toidus soolakogust piiravad, langeb kõrge vererõhk oluliselt. Valmistoitudes on palju varjatud soola, näiteks leivas ja vorstides-sinkides ning isegi tomatimahlas.    
Söö puu- ja köögivilju!

Söö puu- ja köögivilju!

Vererõhu normis hoidmiseks on olulise tähtsusega kaalium ja magneesium. Puu- ja köögiviljad on üsna kaaliumirikkad, sisaldavad palju vitamiine ja mineraalaineid ning on teraviljatoodete järel parimad kiudainete allikad. Magneesiumirikkad on rohelised lehtköögiviljad ja maitsetaimed (nt lehtsalat, petersell) ning kuivatatud puuviljad (ploomid, aprikoosid).

Vererõhku võib tõsta ka vähene kaltsiumisisaldus organismis. Kaltsiumi peamised allikad on piimatooted, lisaks leidub seda päris palju ka Hiina kapsas, leht- ja spargelkapsas.

Ära loobu hommikusöögist

Ära loobu hommikusöögist

Ärge loobuge hommikusöögist, sest siis hakkate end juba keskhommikul näljasena tundma. 

Vältige pikki toiduvahesid ja toidukordade vahel näksimist, kuna see rikub isu põhisöögikordadeks, kahjustab hambaid ja võib põhjustada ülekaalu.

Vähem rasva!

Vähem rasva!

Piirake küllastunud rasva (rasvane liha, või, juust, täispiimatooted) tarbimist. 

Toitu valmistades eelistage aurutamist ja keetmist.

Joo vett!

Joo vett!

Jooge tervislikke jooke nagu mineraalvesi ning värskelt pressitud puu- ja köögiviljamahl.    
Loobu suitsust!

Loobu suitsust!

Suitsetamine tõstab vererõhku. Suitsetamisest loobumise korral väheneb südameinfarkti risk mittesuitsetaja tasemele umbes 2–3 aasta jooksul. Suitsetamisest loobumine muudab Teie kodu Teile ja pereliikmetele tervislikumaks. 

NB! Vererõhuravimite toime võib suitsetajale tavapärasest nõrgem olla.

Vähenda alkoholikogust!

Vähenda alkoholikogust!

Maksimaalne alkoholikogus päevas on meestel 4 alkoholiühikut ja naistel 2 alkoholiühikut (1 alkoholiühik = 10 g absoluutset alkoholi) ning nädalas peab olema vähemalt 3 alkoholivaba päeva.

Allikas: Trükis „Vererõhupäevik“. Kirjastanud ja koostanud meditsiinikirjastus Celsius Healthcare OÜ. Väljaandmist on finantseerinud Eesti Haigekassa.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga