Surisev jalg ja peavalu 23.11.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Umbes nädal tagasi köögis toimetades kadus korraks vasakus silmas nägemine /uduseks, ja hakkas vasak jalg allpool põlve surisema. Jalg suriseb rahulolekus siiani ja esineb ka peavalu. Vererõhk on 120/70, mul on koguaeg olnud pigem madal vererõhk. Probleemiks on ka refluks, samuti on mul nimmelüli valud ilmselt osteopeeniast. Pigem teebki nüüd muret see surisev jalg ja peavalu, mis tekib õhtuti, Google annab igasuguseid vastuseid, ka insuldi kahtlust, kuid kas insuldi puhul ei ole pigem probleemiks kõrge vererõhk? Keegi soovitas emosse pöörduda, kuid ei tahaks lihtsalt arste koormata, kui ei ole näiteks eluohtlikku olukorda

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Ühe kehapoole leiu alusel isiklikult kahtlustan insulti, neid on väga erinevaid ja igaüks avaldub isemoodi. Vererõhk on üks riskifaktoritest, samuti nagu südame rütmihäired, perekondlik eelsoodumus jne. Insuldikahtlusel peab tegutsema kiirelt, 3-4 tunniga peab olema asi selge. Mõne insuldivormi puhul on võtmetähtsusega trombi veeldav ravi, kuid see annab tulemust vaid mõne tunni jooksul nähtude tekkest.
Praeguses olukorras soovitan perearsti külastust, hoolikat neuroloogilist hindamist, riskifaktorite kaardistamist ja võimalusel mõjutamist. Abiks on ka neuroloogi külastus ja täpsustavad uuringud, kuid need on abistava tähendusega. Ilmselt on kahjustus tekkinud ja seda suurt ei saa muuta. Tõsiküll, sellised nähud taanduvad tasapisi ise igapäevaste tegevsut käigus. Oluline on uue haiguse kujunemise vältimine.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi