kiire uinumine 09.10.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Paljud inimesed kurdavad, et neil on probleeme uinumisega, uni ei tule jne.
Minul on aga hoopis vastupidised probleemid. Nagu õhtul pea padjale panen, nii magan. Täpselt selline tunne nagu oleks üldnarkoosi saanud. Moment ja teadvus on kadunud. Hommikul ärkan järsku sügavast unest väsinuna. Kõik see on hakanud mind tõsiselt häirima. Päeval ei maga, käin tööl. Kestnud on see umbes aasta.
Kas tegu võib olla näiteks mõne neuroloogilise probleemiga? Või midagi muud?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mul on raske midagi põhjapanevat ja lõpliku vastata. Eks peale sügavat ööund on ikka olemine mõned tunnid veidi uimane. Kui puuduvad olulised päevased probleemid, siis ei tohiks olla meditsiinilist probleemi. soovitan perearsti konsultatsiooni, meditsiinilist läbivaatust, vajadusel uuringuid- täisveri, kilpnääre alatalitlus vm.
Panen oma vastsuesse Epworthi unisuse testi, kui skoor on alla 10 siis on häsit, üle selle aga paha. Kui nii, siis võiks võtta ette polüsomnograafilise e uneuuringu. Infot saab taas oma perearstilt.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
SKAALA:
0mitte kunagi ei tukasta
1väike tõenäosus, et tukastaksin
2üsna tõenäoline, et tukastaksin
3suur tõenäosus, et tukastaksin

0 1 2 3
istudes ja lugedes

televiisorit vaadates

avalikus kohas tegevuseta istudes (koosolekul, teatris vms)

autos kaasreisijana istudes keskmiselt tunni aja jooksul

pärastlõunal pikali heites

istudes ja teise inimesega rääkides

alkoholita lõunasöögi järel rahulikult istudes

autos mõneks minutiks liiklusolukorra tõttu peatudes

KOKKU:

N ≤ 7-10
>10 päevane unisus Kuupäev: __________________