esemete liikumine silmanurgas 19.10.19 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Minul esineb küsimus seoses nägemishäirega.

Esmalt veidi taustinfot: On diagnoositud depressioon koos ärevushäirega, hetkel AD ei tarvita, sest annan lapsele rinda. Stressitase on hetkel üpris kõrge ja ka unevõlg on olemas. Suve alguses on tehtud neuroloogiline ülevaatus (küll seoses teise murega) ja see oli normis. Perearsti juures on antud vereproovid ja ka need on normis, väljaarvatud tugev D-vitamiinipuudus. Vererõhk on madal. Silmadele on teostatud põhjalik kontroll, kõik (sh ka silmapõhjad) on korras, ei olnud märke tursest silma ja peaaju ühendavale närvile.
Ei esine topeltnägemist, oksendamist, nõrkust. Kogu elu on esinenud peavalusid, nende olemus muutunud ei ole ja need alluvad paratsetamoolile. Emal on diagnoositud migreen.

Nüüd siis aga murest: Juba mitmeid kuid esineb aegajalt pearinglust (suureneb pea liigutamisel alla ja pingelises olukorras) ja survetunnet kõrvades/ninakoobaste juures. Vahel hakkab pea ringi käima ka poes/kohas, kus on palju inimesi. Kontrastsed mustrid nt vaipadel, seinal ajavad vahel pildi silmeeest "virvendama".
Kõige suurem mure on aga see, et vahel tundub mulle, et näen mõnda eset silmanurgast liikumas (ese on reaalselt seal olemas, nt laua peal mõni tass vms). Kui pilgu esemele suunan, on see loomulikult paigal. Seda on juhtunud kaks korda ja see tunne on väga hirmutav.

Siit ka minu küsimus: mis võiks selliseid tundmuseid põhjustada ja kuidas edasi toimida? Kas mure tundub kirjelduse põhjal olevat pigem neuroloogiline, psühholoogiline või peaks hoopiski nt kõrvaarsti poole pöörduma?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kuna uuringud ja läbivaatused on olnud korras, on tõenäoline kroonilisest ärevusest tingitud erinevad tundmused ja regulatsioonihäired. Kindlalt saab seda väita vaid siiski peale neuroloogilist läbivaatust.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika