Tserebraaalne paralüüs 16.04.01 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Mida tähendab tserebraalne paralüüs ja millised on ravivõimalused? Minu sõbranna laps on sünnitraumaga ning tal on diagnoositud tserebraalne paralüüs, aga arstid ei ole seletanud, mida see tähendab?

Ette tänades

Maarika

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Vastsündinute tserebraalne paralüüs ei ole konkreetne haigus vaid vananenud termin millega tähistatakse suurt gruppi erinevaid haigusjuhtumeid, mis on tingitud kesknärvisüsteemi (aju) kahjustustest rasedusperioodil,sünnituse käigus või vahetult peale sündi. Kõiki põhjuslikke tegureid isegi ei tunta, kuid nende hulka kuuluvad pärilikud defektid mis on seotud muutustega kromosoomides, kaasasündinud ainevahetuslikud häired, sünnituseelne areneva loote kahjustus, kahjustused (traumad)sünnituse käigus ja peale sündi esinevad verevalandused või infarktid. Kahjustustest tingitud funktsioonihäired ilmnevad täies mahus alles teiseks või kolmandaks eluaastaks mille järgselt on võimalik ka mõningane paranemine.