haigus 21.02.02 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!Sooviksin lähemalt teada saada haiguse kohta mis on minu õel(23).Netist ma midagi ei leidnud ja otsustasin Teilt küsida.Loodan,et saate vastata.Umbes 1 aasta tagasi halvenes tal tervis-väsimus,nõrkus,neelamise häired.Käis mingi imeravija juures,ka perearsti juures.Psühiaater kirjutas antidepresante-diagnoos oli depresioon.Mitte midagi ei aidanud.Tööl ta enam käia ei suutnud,samuti kool jäi pooleli.Arvasime,et võibolla aitab elumuutus-isa ostis uue korteri.Mingil hetkl oli nagu parem.Aga siis uuesti-tänaval kukkumine,jõuetus,neelata ei saanud(kaalu langus 45-le kg).Ühiskonnast on ta nagu eraldunud-väljs ei käi,kellegiga ei suhtle jne.Nüüd mõni päev tagasi sai ta Tartusse neuropolikliinikusse aja,kus teda uuriti.Leiti,et tegemist on haigusega(nime ei tea),kus on seotud harknääre,närviimpulsid ja antikehad.Tema organism ei tooda ise antikehi,mis annavd edasi käsklusi ajust närvidesse(nii talle seletati).See pidi olema seotud harknäärmega.Raviks uuritaks harknäärme lõikust ja rohtude manustamist(võibolla elu lõpuni).Võibolla saite aru mis haigus see on?Mis see endast kujutab?Kas see lõikus võib olla muud moodi tervisele kahjulik?Ja millest see tekkis?Kas oli tegu ka depresiooniga?Kas arstid ei suutnud seda kohe välja selgitada,et ta pidi aasta ootama?Kas ravi korral saab ta terveks?Võibolla saate anda mingitki infot,ette tänadas R.

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tänan Teid väga e-maili eest!

Teie poolt esitatud kirjelduse alusel ütleksin , et diagnoos on MYASTHENIA GRAVIS PSEUDOPARALYTICA.

Tavaliselt haigestuvadki naised 10 - 40 aasta vahel.

Haiguse tekkepõhjuseks loetakse atsetüülkoliini retseptorite vastased antikehad.Mehhanismi on tõesti haaratud harknääre ja ka inimese enda immuunsüsteem.

Raviskeemis kasutatakse kas tablette ( antikoliinesteraassed prep., kortikosteroidid, tsütotoksilised immunosupressandid)

Teise võimalusena tuleb arvesse harknäärme lõikus (nn. tümektoomia) ja siis veel plasmaferees.

Ükski raviviis pole 100% koplikatsioonivaba, kuid kindlasti valivad Närvikliiniku arstid antud patsiendi jaoks sobivaima raviskeemi.

Kuna haiguse algus on hiiliv, siis võis haiguse algul jääda kahtlus ka söömishäiretele ja depressioonile.

Imearst aga nii keerukat haigust kindlasti ainuisikuliselt ravida ei suuda ( väljendan siinkohal sügavalt isiklikku arvamust).

Loodan, et minu selgitustes oli abi ja kinnitan Teile, et kogenud neuroloogide ravijuhiste täitmine on antud juhul möödapääsmatu ja ainuõige.

Edu soovides,