Kas ainult ärevushäire? 07.11.11 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, küsimus selline, et olen terve elu olnud kergesti ärrituv, nii perekonnaga kui suhetes on olnud probleeme, mis mind nii endast välja viivad, et ma muutun täitsa hüsteeriliseks. Siiani olen sellest kõigest ise välja tulnud aga nüüd kahtlustan, et mul võib olla mõni närvihaigus. Augustis pöördusin perearsti poole tervisetõendi pärast, tema aga avastas mul kopsus liited ja mulle diagnoositi kopsuklamüüdia. Lisaks sellele kahtlustasin, et mul on põiepõletik, aga uriini proov oli korras, kuigi mul olid liiga tihedad põiehädad ja siiani on need veel pisut liiga sagedased võrreldes varasemaga. Sõin antibiootikume ja peale seda tundsin et mul hakkas iiveldama ja tuli nõrkustunne, kuna teadsin, et pean uuesti kontrolli minema alles 3 nädalat peale antibiootikumikuuri, siis ma lihtsalt arvasin, et on vast selle kõrvalmõju ja kaob iseenesest ära, kuna aga ei kadunud pöördusin uuesti perearsti juurde, kes andis mulle saatekirja gastroskoopiasse, mis on kuu aja pärast. Aga eile pidin endale kiirabi kutsuma, sest mu süda peksis nii kõvasti ja ma ei suutnud end maha rahustada. Pulsiks möödeti 136 ja diagnoositi ärevushäire. Olin eelmine päev mõned pokaalid veini joonud ja jäin täitsa purju sellest, mida varem ei ole küll juhtunud ja käitusin imelikult, järgmine päev oli nii halb olla ja siis see süda alle õhtul 9 ajal peksma hakkas. Lisaks iiveldustundele, nõrkusele ja südame klopsimisele on mu veresooned kätel väga välja tulnud, lausa jube vaadata. Näonahale tekkis ka vahepeal mingisugune ärritus, ei saanudki täpselt aru, mis need on, aga olid mingid kühmud, mis iseenesest ära kadusid ja nüüd tekivad sellised mm laiused vistrikud, mis küünega lükates ära kaovad. Peale eilset paanikahoogu valutab mul nüüd südame juurest ja parem käsi on kuidagi imelik. Kas tegu on tõesti ainult ärevushäirega või on veel mõni haigus, mida võiksin kahtlustada ja perearstilt nõu küsida. Sest juba 2 kuud toimuvad minuga väga jubedad asjad ja see häirib tõsiselt mu igapäevaelu, tööl ei suuda käia, sest on pikad tööpäevad ja mitu päeva järjest. Nimelt olen klienditeenindaja toitlustusasutuses. Ma tunnen end nii jõuetuna ja ei oska enam endaga midgai peale hakata ja ei jaksa enam perearstile joosta, sest vereproovid ja EKG on korras olnud ja ta ei oska ka rohkem aidata. Mis teie sellest arvate? Kas need tunnused võivad ka pingelangusest tulla, sest hetkel on mu elus kõik korras, aga just nüüd juhtub selline asi?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist võib olla depressivse seisundi ja ärevushäirega, millede tüüpiliseks tunnuseks on nn paanikahood (süda klopib, vererõhk tõuseb, värin jäsemetes, hingamishäired, tasakaalutus, minestustunne, sage urineerimine). Sageli kaasub pidev jõuetus. Seisundi hindamiseks ja raviks tuleb pöörduda neuroloogi või psühhiaatri vastuvõtule.

Dr. Ain Pajos
tel 6 748 591