Auraga migreen 13.04.10 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 49-aastane naine. Ei suitseta 10 aastat enam ega liialda alkoholiga. Mul on auraga migreen, mis on kestnud üle 15 aasta küll. Olen ka korra magnettomograafis käinud. See oli korras. Migreen väljendub vaatevälja osalises väljalangemises, mis kestab umbes 20 minutit. Peale seda on mõnikord kõnehäired, aga enamasti möödub rahulikult. Pärast seda ei hakka mul pea kunagi valutama, vaid õrnalt tuikama, mis kestab järgmise päevani. Kõige parem on seda tunda näiteks, kui köhin. Mingisuguseid rohte ei ole ma kasutanud. Eelmisel aastal oli mul umbes 6 auraga migreeni hoogu. Sel aastal on 2 korda olnud. Soovin teada, kas auraga migreeni jaoks on mingeid rohte olemas. Kas hoo ajal peab pikali viskama või võin istuda. Olen tähele pannud, et istudes möödub hoog kergemini. Kõige rohkem teeb muret, miks on auraga migreen ohtlik nii südamele kui ajule ja missugune osa migreeni hoost on kõige ohtlikum (kas vaatevälja väljalangemine umbes 20 minuti jooksul või see mis toimub pärast seda)? Mida teha või mida ei või teha, et risk oleks minimaalne?
Ette tänades,
murelik

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Migreeni korral on tegemist päriliku kalduvusega sarnasteks hoogudeks. Välja ravida seda kalduvust ei ole veel võimalik. Kui aura osaks peale nägemishäire on ka ühepoolne jäsemete nõrkus, on väike oht ajukahjustuseks olemas. Hoogude profülaktikaks kasutatakse erinevaid ravimeid pikaajalise kuurina. Selleks tuleb pöörduda neuroloogi vastuvõtule. Hoo ajal on soovitav heita pikali ja püüda lõõgastuda, aura möödub tavaliselt 15 minutiga. Ravimi võtt siin enam aurat mõjutada ei saa ja on mõttekas vaid järgneva tugeva peavaluhoo katkestamiseks kui seda esineb.
Tuleks ka jälgida vererõhku, südametegevust ja veresuhkru taset ja vajadusel neid ravida.

Dr. Ain Pajos