Raske ajukahjustus 17.06.08 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Meie 23a.poeg on avarii tagajärjel raske ajukahjustusega haiglas.Avarii juhtus 26.aprillil.Praeguseks ta enam ei ole koomas.On avanud silmi ja teinud muid liigutusi.Peas on olnud vedelik ja seepärast on opereeritud kaks korda.Peale teist operatsiooni olid silmad täielikult lahti,kuid arvatavasti on taas vedelikku tekkinud,kuna higistab ja on ka lihaskrampe.Jalad on samuti vales asendis,kuid vormid,mis jalgade jaoks tehti,teikitavad siniseid plekke jalgadele,neist loobuti.Arsti jutu järgi on poisil umbes 70 aastase ajud praegusel hetkel ja samuti arvab arst,et väike on lootus,et pääseks ratastooli.Kuna paranemine toimub tavaliselt paari kuu jooksul ja temal seda suurt märkata ei olevat.Samas magnet film näitab,et kolju ja ajude vahel on toimunud paranemine.Elame Soomes,seega meile on väga tähtis Eesti neuroloogi arvamus.Soovingi teada,et kas on nii,et ajud paranevad ainult paari kuu jooksul peale avariid voi kas on ka voimalus,et ka hiljem voivad ajud paraneda?

Teie arvamust ja vastust ootama jäädes,Merle

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Paranemisprotsess raskest ajutraumast kestab aastaid, kõige kiiremini aga toimub paranemine esimestel kuudel. Üldisel võib noore inimese aju paraneda hämmastavalt hästi. Väga oluline on siin pidev haigega tegelemine - vältida kopsu ja põiepõletikke, sageli liigutada kõiki jäsemeid, vahetada asendeid (lamatised). Paremini paranevad need, kelle lähedased õpivad hooldus ja ravivõimlemise võtteid ja on pideval füüsiliselt abiks.

Dr. Ain Pajos