puukborrelioos rasedal 21.11.05 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 37-aastane ja ootan oma teist last. 8 rasedusnädalal käisin vastuvõtul nahaarsti juures, sest parema jala põlveõndlas oli juba mitu nädalat punetava ebakorrapäraste piirjoontega laik, mis läks üha suuremaks (laigu läbimõõt dermatoloogi vastuvõtule minnes oli ca 25 cm). Kuna see punane laik vaevusi ei tekitanud, siis ei osanud sellele piisavat tähelepanu pöörata, kuid pärast seda kui sõbranna arvas, et tegemist võib olla nn "kassihaigusega", muutus mure seoses rasedusega ka väga tõsiseks. Dermatoloog diagnoosis välise vaatluse tulemusel borrelioosi (mingeid vereanalüüse ei teinud). Kuna ütlesin, et olen rase, siis määras raviks erütromütsiini 500 mg 4 korda päevas (7 päeva).
Pakendi infolehelt lugesin, et seda antibiootikumi ei ole keelatud raseduse ajal kasutada.
Palun öelge, kas peaksin pärast 7 päevase ravikuuri lõppemist ikkagi laskma teha vereanalüüsi, et veenduda, et olen borrelioosi välja ravinud (vaatamata sellele, et dermatoloog ei pidanud analüüsi vajalikuks)?
Kas puhtalt visuaalse vaatluse tulemusena on 100%liselt võimalik diagnoosida borrelioosi?
Kas põetud haigus ja manustatud ravim (erütromütsiin) võib kahjustada last?

Oleksin Teile südamest tänulik, kui leiate aega vastata.

Lugupidamisega
Anneli

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Vereanalüüsi vastus võib olla borrelioosile positiivne veel aastaid peale põdemist, seega analüüs selgust ei too.
Tänapäeva seisukoht on et kiire ravikuur on igal juhul näidustatud ka kahtlusel borrelioosile et vältida hilisemaid kahjustusi.
Mõlemad on võimalikud.

Dr. Ain Pajos